Materiał Partnera

Łożyska – rodzaje i zastosowanie

Łożyska – rodzaje i zastosowanie

Łożyska to proste elementy konstrukcyjne znajdujące się w praktycznie każdym urządzeniu mechanicznym. Ich zadaniem jest podtrzymanie danej maszyny i wprawienie jej w ruch. Dzięki nim możliwe jest wykonanie ruchu obrotowego, który zapewnia sprawne działanie całego urządzenia. Łożyska pracują cicho, sprawnie i wydajnie. Jakie rodzaje łożysk są dostępne na rynku? Jakie jest ich zastosowanie?

Główne rodzaje łożysk

Łożyska można podzielić na kilka podzbiorów. Ich główne rodzaje to łożyska toczne i ślizgowe. Różnią się one między sobą technologią przenoszenia siły pomiędzy elementami oraz parametrami technicznymi. Łożyska toczne można podzielić na jeszcze mniejsze podkategorie. Najbardziej popularnym rodzajem są łożyska kulkowe. Ich szerokie zastosowanie jest zasługą dopasowania do pracy nawet na dużej szybkości. Dobrze radzą sobie z przenoszeniem obciążeń osiowych i promieniowych. Kolejnym rodzajem są łożyska walcowe, które charakteryzują się łatwością w montażu. Doskonale nadają się do maszyn obrabiających metale. W miejscach, gdzie potrzebne są niezwykle precyzyjne elementy, warto wybrać łożyska igiełkowe. Ich niewielkie gabaryty pozwalają przenosić duże obciążenia. Ostatnimi rodzajami są łożyska baryłkowe i stożkowe. Łożyska baryłkowe potrafią przenosić obciążenia promieniste, a także osiowe w różnych kierunkach. Elementy stożkowe składają się z pierścieni o stożkowych bieżniach oraz wałeczków.

Zastosowanie łożysk

Wszelkiego rodzaju łożyska mają swoje zastosowanie w praktycznie każdej branży. Te niewielkie elementy występują w sprzętach wykorzystywanych w życiu codziennym. Ich wysoka wytrzymałość i uniwersalność sprawia, że łożyska są niezastąpioną częścią wielu urządzeń AGD. Różne rodzaje mogą występować również w branży motoryzacyjnej. Dostosowane do wszystkich wymagań łożyska można znaleźć w sklepie Armet. Długoletnie doświadczenie we współpracy z klientami pozwala stawiać ich w roli lidera rynku. Firma oferuje szeroką gamę profesjonalnych łożysk tocznych, które cechuje uniwersalność rozwiązań. Niektóre elementy mogą być wykonane z polimeru lub metalu. Dzięki temu łożyska mogą być wykorzystywane w ekstremalnych warunkach. Odporność na korozję oraz właściwości magnetyczne pozwalają jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości zastosowania różnego rodzaju łożysk.

Opracowanie:
Zamość, Kilińskiego 64
tel. 84 638 51 31
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz