Materiał Partnera

Lot zapoznawczy – idealny pomysł na prezent

Lot zapoznawczy – idealny pomysł na prezent

Jeśli mamy wśród naszych bliskich osobę zaciekawioną lotnictwem i pragnącą odbyć swój pierwszy lot, idealnym dlań prezentem może okazać się lot zapoznawczy. Oczywiście przystąpić może do niego nie tylko amator podniebnych podróży, ale też każdy, komu miłe są ekstremalne przeżycia. Lot zapoznawczy odbywa się przy udziale doświadczonego instruktora i może być wspaniałym wstępem do kariery lotniczej.

Na czym polega lot zapoznawczy?

Lot zapoznawczy to – według przepisów – każdy krótki lot okrężny wykonywany za wynagrodzeniem prowadzony przez zatwierdzoną organizację szkoleniową lub promującą sporty powietrzne, którego celem jest pozyskanie nowych adeptów lub członków.

Widać zatem, że lot zapoznawczy już z założenia ma zachęcić do dalszego próbowania swoich sił w roli pilota. Jego odbycie nie wymusza jednak uczestniczenia w szkoleniu lotniczym – lot zapoznawczy stanowi zatem bardzo dobry sposób na „połknięcie bakcyla”. Jeśli się nie spodoba, nie ma obowiązku podejmowania dalszych działań. Sprawia to, że lot zapoznawczy idealnie nadaje się na prezent – obdarowana osoba z pewnością ucieszy się z tak niezwykłego daru. Jedną z jednostek organizujących loty zapoznawcze jest Aeroklub Ziemi Lubuskiej.

 Czym jest jednak „krótki lot okrężny”? Prawo nie precyzuje tego zapisu, jednak dotychczasowe interpretacje opierają się na zdrowym rozsądku. Można powiedzieć, że krótki lot to taki trwający maksymalnie godzinę. Jeśli zaś chodzi drugą jego cechę – „okrężność”, chodzi tutaj o to, by lot rozpoczął się i zakończył w tym samym miejscu. Lot okrężny nie polega bowiem na locie po okręgu, jak można byłoby uznać z perspektywy laika.

Jakie organizacje mogą oferować loty zapoznawcze?

Przepisy definiują także jednostki, które mogą prowadzić loty zapoznawcze. Są to organizacje szkoleniowe zatwierdzone zgodnie z rozporządzeniem UE 1178/2011 oraz organizacje promujące sporty lotnicze lub lotnictwo rekreacyjne. Są to takie jednostki, które działają non‐profit, a pozyskane z organizacji lotów zapoznawczych pieniądze przeznaczą na realizację swoich celów. Innym warunkiem jest to, by w przypadku tego typu organizacji statek powietrzny używany w trakcie lotu zapoznawczego był własnością organizacji lub przedmiotem leasingu bez załogi (dry‐lease).

Jak wygląda lot zapoznawczy?

Lot zapoznawczy jest najczęściej poprzedzony zapoznaniem ze statkiem powietrznym, ze znajdującymi się na jego pokładzie przyrządami, sposobem działania sterów, zasadami łączności w kabinie pilota oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Loty zapoznawcze są zazwyczaj proste, ale w ich trakcie instruktor na bieżąco informuje o wskazaniach przyrządów oraz wykonywanych manewrach, co pozwala zyskać praktyczną wiedzę niedostępną nigdzie indziej.

Opracowanie:
Zielona Góra, Skokowa (d. Przylep) 18
tel. 68 321 30 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz