Materiał Partnera

Liny wspinaczkowe jako element placów zabaw

Liny wspinaczkowe jako element placów zabaw

Nowoczesne place zabaw dla dzieci dostępne są już nie tylko w przedszkolach czy klubach maluchów. Coraz częściej budowane są w parkach miejskich. Decydują się na nie również osoby prywatne, które mają odpowiednio dużą działkę. Na takich placach zabaw znajdują się różne elementy. Jednymi z najchętniej wybieranych przez najmłodszych są liny wspinaczkowe. Dlaczego warto je zainstalować?

Lina do wspinaczki – trening wytrzymałości malucha

Wykorzystanie na placach zabaw lin wspinaczkowych ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki nim dzieci mogą trenować swoją wytrzymałość. Wystarczy lina z trzema większymi supłami, zawieszona na niezbyt dużej wysokości, aby dziecko mogło bezpiecznie się na nią wdrapywać i ćwiczyć przy tym spryt, a także kondycję. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia ogólnorozwojowego treningu.

Jakie cechy powinna mieć lina wykorzystana na placu zabaw?

Najważniejszą kwestią w przypadku produktów wykorzystywanych na placach zabaw dla dzieci jest bezpieczeństwo. Każdy produkt wykorzystany w tej przestrzeni powinien być wykonany z materiałów najwyższej jakości. Musi także spełniać wszelkie wymagane prawnie normy. Najlepsze firmy, zajmujące się produkcją elementów wyposażenia placów zabaw, zapewniają maksymalną wytrzymałość na obciążenia i wysoką odporność sprzętu na działanie czynników atmosferycznych. Wszystko to sprawia, że nawet najbardziej żywiołowe zabawy, ekspozycja na deszcz i duże nasłonecznienie nie wpływają w żaden sposób na funkcjonalność urządzeń rekreacyjnych.

Wykorzystanie lin do stworzenia kreatywnych konstrukcji dla dzieci

Jak zauważa specjalista z firmy Bosman PPHU Tomasz Bartela: Liny wspinaczkowe mogą być wykorzystywane na placach zabaw nie tylko jako osobne elementy wyposażenia. Bardzo często służą do tworzenia ciekawych, kreatywnych projektów. Dzięki nim możliwe jest wykonanie ścianek wspinaczkowych, czy specjalnych torów do pokonania. Mogą służyć także jako elementy domków – dodaje.

Dużą zaletą lin wspinaczkowych na place zabaw jest cena. Osoby, którym zależy na zminimalizowaniu kosztów organizacji przestrzeni dla najmłodszych, powinny zastanowić się nad ich zastosowaniem. Najprostsze liny wspinaczkowe dobrej jakości to koszt około 30 złotych za 2 metry. Również cena elementów stosowanych do łączenia poszczególnych lin w konstrukcji (łączniki kulowe, krzyżowe, równoległe) nie jest wygórowana – sięga od kilkudziesięciu groszy do maksymalnie 3,5 złotego.

Warto pamiętać, że atrakcyjna aranżacja placu zabaw to jedno, ale bezpieczeństwo dziecka jest równie ważne. W przypadku, kiedy planuje zabawy na wysokości, należy być czujnym, aby nie spadło i nie zraniło się podczas upadku. Kontrola w tej sytuacja to podstawa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz