Artykuł sponsorowany

Linie do kaszerowania tektury falistej

Linie do kaszerowania tektury falistej

Kaszerowanie tektury falistej można przeprowadzić w celu nadania jej wartości dekoracyjnej, zmiany struktury lub odporności jej powierzchni, a także chociażby po to, aby zamieścić dodatkowe informacje na przykład na wykonanym z niej opakowaniu. Z uwagi na grubość i budowę nie da się tego zrobić przy użyciu tradycyjnych maszyn drukarskich, pozostaje więc właśnie kaszerowanie – proces mogący zachodzić w co najmniej kilku wariantach technologicznych.

Zasadniczo nie jest on bardzo skomplikowany i teoretycznie jest możliwe przeprowadzenie takiego zabiegu nawet w warunkach domowych, pozostaje to jednak domeną rozmaitej maści hobbystów i rękodzielników. W przemyśle kaszerowanie tektury falistej odbywa się na znacznie większą skalę, wymaga więc specjalistycznych urządzeń, które znacząco usprawniają produkcję m.in. różnego typu opakowań, ale też chociażby okładek do książek.

Arkusze i zwoje

W pierwszych kaszerówkach zarówno tekturę falistą, jak i zadrukowaną warstwę pokryciową dostarczano w formie arkuszy. To rozwiązanie wciąż jest powszechnie spotykane, choć w międzyczasie udoskonalono technologię kaszerowania, wyposażając zajmujące się nim maszyny w tzw. odwijaki. Dzięki nim możliwe stało się umieszczanie warstwy pokryciowej na dwuwarstwowej tekturze falistej, przygotowanej do kaszerowania w formie zwojów.

Z czasem w liniach do kaszerowania tektury falistej pojawiły się odwijaki przeznaczone również do warstwy pokryciowej dostarczanej w postaci rolek, co dodatkowo zwiększyło możliwości produkcyjne. Obecnie najnowocześniejsze maszyny można stosunkowo łatwo przystosować z konstrukcji arkusz-arkusz do formy rola-arkusz, w zależności od preferencji oraz założeń projektowych. Dystrybucją takich konwertowalnych maszyn zajmuje się m.in. firma Artpol.

Maksymalizacja efektywności

Zmiana trybu pracy urządzenia do kaszerowania tektury falistej może też polegać na przełączaniu się między podawaniem jednego arkusza a podawaniem dwóch arkuszy jednocześnie. To ostatnie jest możliwe w najnowszych modelach automatycznych kaszerówek, zwanych też niekiedy laminatorami, co pozwala dwukrotnie zwiększyć efektywność.

Inne rozwiązania maksymalizujące wydajność linii do kaszerowania tektury falistej to chociażby zespół sklejarki pojedynczej (konstrukcja podobna jak w przypadku sklejarek w tekturnicach) czy układy odbioru arkuszy wyposażone w urządzenia do obracania tych ostatnich i układania ich w stosy. Warto też wspomnieć tutaj o obniżających zużycie kleju rozwiązaniach, dzięki którym jest on rozprowadzany niezwykle oszczędnie i równomiernie.

Oprócz wspomnianych wyżej maszyn automatycznych istnieją również laminatory ręczne, także charakteryzujące się wysokim współczynnikiem zgodności i precyzji, dzięki zsynchronizowanym fotoelektrycznym systemom regulującym, które wykrywają górne i dolne arkusze. Takie urządzenia są w stanie kaszerować nawet tekturę falistą czterowarstwową.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz