Materiał Partnera

Liczarki do banknotów

Liczarki do banknotów

Sprzęt, bez którego trudno sie objeść przy większej wymianie gotówkowej, to liczarki banknotów, które wydatnie usprawniają pracę banków, placówek pocztowych, kantorów, a także większych sklepów i hurtowni. Spektrum firm korzystających z liczarek banknotów jest bardzo szerokie. Sam wybór liczarki jest dość istotny zależnie od profilu działalności. Podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas zakupu liczarki banknotów.

Jak działa liczarka banknotów?

Liczarki banknotów to zwykle urządzenia przystosowane do przeliczania banknotów luzem. Banknoty ułożone na podajniku są separowane, po czym każdy banknot jest sprawdzany i transportowany do kieszeni wyjściowej. Istnieje również grupa urządzeń, które pozwalają na liczenie banknotów w opasce. Banknoty zliczane są ilościowo, a wybrane liczarki potrafią rozpoznać nominał banknotu i wyświetlić łączną wartość depozytu. Najbardziej zaawansowane urządzenia to sortery banknotów, które dodatkowo potrafią rozdzielić banknoty na przykład ze względu na ich nominał czy stopień zabrudzenia.

Jakie funkcje może posiadać liczarka do banknotów?Liczarki do banknotów to obecnie dość zaawansowane urządzenia, a ilość dostępnych funkcji jest coraz większa. Mimo że podstawową funkcją liczarek jest przeliczanie banknotów, coraz więcej z nich potrafi określić nominał banknotu i wyświetlić wartość przeliczanego depozytu. Sprawdzając podstawowe zabezpiecznia, takie jak obraz w świetle ultrafioletowym lub w podczerwieni oraz właściwości magnetyczne, można zweryfikować czy banknoty są autentyczne. Standardem jest już kontrola rozmiaru banknotu, a większość liczarek potrafi wychwycić sklejone bądź rozdarte banknoty. Zaawansowane urządzenia pozwalają na wybór waluty, dzięki czemu możliwe jest liczenie banknotów euro czy dolarów. Rozwój elektroniki pozwolił na wyposażanie liczarek w czytelne wyświetlacze, na których coraz częściej można zobaczyć komunikaty w języku polskim. Kupując liczarkę warto jednak zwrócić uwagę na budowę mechaniczną urządzenia - solidna konstrukcja to gwarancja długiej i bezawaryjnej eksploatacji urządzenia.

Jak działają liczarki monet?

Urządzeniem, które najczęściej spotyka się w placówkach bankowych lub centrach przeliczeniowych, jest liczarka monet. Wrzuca się do niej określony nominał monet, które zostają przeliczone. Zaawansowane urządzenia potrafią dodatkowo przeliczone monety posortować, a nawet zawinąć w rolki. Proste liczarki monet nie posiadają tak zaawansowanych modułów do weryfikacji autentyczności, jak urządzenia do liczenia banknotów, ale również tutaj możemy spotkać systemy kontroli zabezpieczeń. Najczęściej weryfikowana jest grubość i średnica bilonu. Bardziej skomplikowane urządzenia pozwalają sprawdzić również inne cechy monety, np. z jakiego stopu jest wykonana.

Czym kierować się podczas wyboru liczarki?

Wybierając spośród dostępnych na rynku urządzeń należy przede wszystkim kierować się specyfiką danej placówki, w której następuje obrót gotówkowy. Dotyczy to wolumenu przeliczania, jak również typu gotówki, jej nominału oraz waluty. Na tej podstawie można dobrać odpowiednią wydajność, a co z tym związane - konstrukcję urządzeń. Wybór stopnia zaawansowania systemu zabezpieczeń jest kwestią indywidualnego wyboru. Faktem jest, że im więcej zabezpieczeń, tym większa szansa na wykrycie błędu lub próby oszustwa, ale wiąże się to również ze znacznie wyższym kosztem takich urządzeń.
Wybierając liczarki do banknotów warto poprosić o pomoc firmę, która posiada odpowiednie doświadczenie w tej materii. Doskonałym tego przykładem jest Oktagon sp. z o.o. sp. k. z Warszawy, która zajmuje się sprzedażą oraz serwisowaniem urządzeń bankowych. Specjaliści z firmy na pewno będą w stanie podpowiedzieć optymalne rozwiązania dla danej placówki.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz