Licówki czy korony?

Licówki czy korony?

Korona nie tylko poprawia wygląd zębów, ale także je wzmacnia. Licówki to skuteczna i szybka metoda poprawy estetyki zębów. Sprawdź wady i zalety obydwu rozwiązań protetycznych.

Kiedy korona protetyczna?

Korony to uzupełnienie protetyczne, które pozwala na odbudowę zęba. Są wykonywane w przypadku złamanych lub bardzo zniszczonych zębów, gdy nie ma już możliwości obudowy korony materiałem kompozytowym. Często wykonywane są po leczeniu kanałowym.

Korony zakłada się, by wzmocnić i przywrócić naturalny kształt i kolor zębów. Dentyści zakładają koronę również w przypadku odbudowy pojedynczego zęba, w tym zęba martwego, który zwykle jest przebarwiony i szpeci nasz uśmiech. Korony mogą być również elementem mostu.

Korony protetyczne są mocowane na koronie zęba żywego, który wcześniej należy oszlifować w znieczuleniu miejscowym lub na wkładzie koronowo-korzeniowym w przypadku martwego zęba. Przed założeniem korony martwy ząb musi być koniecznie wyleczony kanałowo. Po pobraniu wycisku wykonywany jest indywidualny model. W oczekiwaniu na wykonanie właściwej korony, pacjentowi zostaje założona tymczasowa korona akrylowa.

Korona kompozytowa czy porcelanowa?

Do wyboru są różne rodzaje koron. Najbardziej popularne są korony porcelanowe oraz kompozytowe. Sprawdź, czym się charakteryzują.

Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie, możemy zdecydować się na korony porcelanowe. Korona porcelanowa jest częściowo przezierna, więc bardzo przypomina naturalne szkliwo. Dodatkowo takie korony są idealne dla alergików, ale mogą pękać i niestety nie da ich się naprawić. Korona porcelanowa na cyrkonie wygląda naturalnie, jest solidna i nie wywołuje uczuleń. Dodatkowo plusem koron na podbudowie z tlenku z cyrkonu jest to, że idealnie przylegają.

Z kolei korona porcelanowa na metalu to atrakcyjne rozwiązanie pod względem ceny, jednak trzeba liczyć się z tym, że jest mniej estetyczna. Czasami zdarza się, że metal barwi okolice szyjki zęba. Podbudowa metalowa gwarantuje solidne podtrzymanie, a użycie porcelany pozwala na uzyskanie w miarę estetycznego wyglądu, najczęściej jednak stosuje się je do odbudowy odcinków bocznych.

Korona kompozytowa jest tańsza niż korona porcelanowa. Korony kompozytowe i porcelanowe poza użytym materiałem właściwie się nie różnią. Porcelanowe są estetyczne, jednak jeśli się ukruszą, nie można ich naprawić. W koronach kompozytowych można wykonać ewentualne korekty, co jest ich niewątpliwą zaletą.

Licówka czy korona?

Licówka służy do szybkiej korekty nierównych, lekko wychylonych lub przebarwionych zębów. Pozwala pozbyć się kłopotliwej diastemy, czyli nieestetycznej przerwy między zębami. Do wyboru mamy tańsze licówki kompozytowe, które są trwałe, jednak mogą wyglądać nienaturalnie. Jeśli chcemy, by zęby dobrze się prezentowały, lepiej postawić na licówki porcelanowe lub licówki ceramiczne. Osoby, które mają parodontozę, zgrzytają zębami lub leczyły zęby kanałowo, nie powinny decydować się na licówki – alternatywą są wtedy korony ceramiczne.

Korona pozwala na całkowite przykrycie uszkodzonego zęba. Nie tylko wzmacnia uszkodzony ząb, ale także poprawia jego wygląd, poza tym koronę można umieścić również na implancie. Jednak korony mają też wady – mogą optycznie pogrubić ząb, natomiast licówki są bardziej subtelne. Zarówno zastosowanie licówek, jak i koron, pozwala uzyskać zadowalający efekt. Jednak o tym, które rozwiązanie będzie lepsze, powinien zadecydować dentysta

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz