Materiał Partnera

Licencjonowany przewoźnik lub spedytor – jak uzyskać, wymagany do wykupienia licencji, certyfikat kompetencji zawodowych?

Licencjonowany przewoźnik lub spedytor – jak uzyskać, wymagany do wykupienia licencji, certyfikat kompetencji zawodowych?

Wielotonowe pojazdy poruszające się po drogach to widok powszechnie znany wszystkim kierowcom. Obsługa tak dużego pojazdu i bezpieczne dostarczanie powierzonych towarów do wyznaczonego celu to zadania bardzo odpowiedzialne i trudne. Wymagają one odpowiedniego przygotowania i sporej wiedzy. Równie kluczowe jest zarządzanie firmą transportową. Jak uzyskać odpowiedni Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika i gdzie można się szkolić?

Niezbędny certyfikat

Okazuje się, że prowadzenie firmy transportowej oznacza nie tylko posiadanie floty pojazdów, zatrudnienie kierowców i ustalenie tras. Aby w ogóle rozpocząć działalność gospodarczą w tej dziedzinie, należy wykupić odpowiednią licencję. Aby urząd wydał licencję musi być w firmie osoba zarządzająca transportem z wymaganym Certyfikatem Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym rzeczy lub osób. Egzamin państwowy, którego jedynie pozytywny wynik upoważnia nas do otrzymania certyfikatu, przeprowadza Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.

 Jak się okazuje, zakres wiedzy obowiązujący na teście obejmuje bardzo dużo zagadnień z gatunku:

  • prawa cywilnego,
  • prawa handlowego,
  • prawa socjalnego,
  • prawa podatkowego,
  • działalności gospodarczej i zarządzania finansami przedsiębiorstwa,
  • dostępu do rynku,
  • norm technicznych i technicznych aspektów działalności,
  • bezpieczeństwa drogowego.

Każde z tych pojęć ma szerokie znaczenie i dokładna ich znajomość wiąże się z posiadaniem kompletnego wykształcenia w tej dziedzinie. Trudno jednak samemu zdobyć tak rozległą wiedzę, pamiętając jednocześnie o wypełnieniu i dostarczeniu odpowiednich dokumentów w terminie. Zdobycie certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym okazuje się więc niełatwym procesem. Istnieją jednak wyspecjalizowane firmy, zajmujące się szkoleniami z tego zakresu – jedną z nich jest „Angra”  Grupa Transportowa.

Powrót do szkoły

Nauka jest więc kluczem do zdobycia tego niezwykle ważnego w kontekście zarządzania firmą transportową lub spedycyjną certyfikatu. Samodzielne przygotowanie się  do egzaminu państwowego może jednak okazać się zbyt mało efektywne. Warto zatem zwrócić się do specjalistycznego ośrodka szkoleniowego, w którym wykwalifikowani wykładowcy nie tylko podzielą się z nami fachową i odpowiednią wiedzą, ale w sposób właściwy przygotują nas do testu. Profesjonaliści dokładnie objaśnią kluczowe w tym zakresie terminy, dzięki czemu bez problemów zrozumiemy nawet najbardziej skomplikowane hasła i pojęcia. Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika jest dokumentem niezbędnym w przypadku zarządzania firmą transportową, a egzamin państwowy jest wymagający i kosztowny( 800 zł). Warto zatem dobrze się do niego przygotować pod czujnym okiem wykładowców, posiadających stosowne kwalifikacje i szeroką wiedzę, bo każda poprawka to 500 zł.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz