Lepiej nam ze zwierzętami? Jak zmienia się rola zwierząt w społeczeństwie

Lepiej nam ze zwierzętami? Jak zmienia się rola zwierząt w społeczeństwie

Milusiński, ulubieniec, zwierzak domowy, pupilek... Określenia są różne, tak jak i rola zwierząt w codziennym życiu i stosunek do nich. Badania prowadzone w kontekście wpływu futrzaków na ludzkie życie oraz oceny ich statusu i znaczenia, prowadzone są przez wiele europejskich firm. Wnioski są niewesołe - w Europie zmniejsza się liczba zwierząt domowych. Jako przyczyny tego stanu rzeczy wymienia się zwiększoną urbanizację, dłuższe godziny pracy i ignorowanie pozytywnej roli naszych ulubieńców w codziennym życiu.

Wpływ zwierząt na społeczeństwo

Pozytywny wpływ zwierząt na społeczeństwo w aspekcie emocjonalnym, psychologicznym, fizycznym i ekonomicznym od dawna jest udowodniony naukowo - od profilaktyki po redukcję stresu i poprawę stanu zdrowia psychicznego włącznie. Jednakże, jak dyskutowano na dzisiejszym pierwszym w historii Europejskim Forum "Lepiej nam ze zwierzętami”, wciąż wiele pozostaje do zrobienia w zakresie propagowania pozytywnego wpływu zwierząt i ich roli w społeczeństwie. Należy bardziej promować, celebrować i dbać o cenne miejsce milusińskich w naszym świecie.

Coraz mniej domowych milusińskich

W Europie zmniejsza się liczba zwierząt domowych. Ludziom trudniej pogodzić opiekę nad zwierzętami, regularne wizyty u weterynarza i wymagania współczesnego życia.

Jako przyczyny tego stanu rzeczy wymienia się: 

  • zwiększoną urbanizację 
  • dłuższe godziny pracy 
  • ignorowanie pozytywnej roli naszych ulubieńców w codziennym życiu
  • powszechne alergie
  • większą mobilność ludzi

„Wiemy, że zwierzęta mogą mieć pozytywny wpływ na nasze życie oraz więź pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem jest czymś bardzo wyjątkowym. Jednak pozytywna rola czworonogów w społeczeństwie często bywa niedoceniana tym bardziej, że współcześnie na tę więź wpływa więcej czynników, niż kiedykolwiek wcześniej. Wciąż bardzo niewiele firm pozwala na przychodzenie ze zwierzętami do biura, rośnie otyłość zwierząt, brakuje edukacji i zainteresowania tymi tematami wśród mediów, pomimo udowodnionego pozytywnego wpływu zwierząt domowych na społeczeństwo” – powiedział Bernard Meunier podkreślając rolę zwierząt w życiu i zwracając uwagę na możliwości zwiększenia chęci ich posiadania.


Źródło: Centrum Prasowe PAP

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz