Materiał Partnera

Lekkie konstrukcje stalowe - sposoby wykorzystania

Lekkie konstrukcje stalowe - sposoby wykorzystania

Lekkie konstrukcje stalowe - sposoby wykorzystania

 

Lekkie konstrukcje stalowe są na tyle uniwersalne, że wykorzystuje się je w bardzo wielu sektorach. Przede wszystkim stanowią alternatywę dla budynków z cegły lub betonu. Ze względu na lekkość i wytrzymałość materiału oraz montaż znacznie szybszy niż tradycyjny proces budowy, konstrukcje stalowe powszechnie są używane jako różnego rodzaju hale przemysłowe, handlowe i rolnicze.

 

Zastosowanie w budownictwie

 

Lekkie konstrukcje stalowe wykorzystuje się jako prefabrykaty w budownictwie. Używa się ich do konstrukcji nośnych dachów, konstrukcji elewacji w budownictwie wielokondygnacyjnym, a także do ścian działowych. Umożliwiają także różnego rodzaju nadbudowy, rozbudowy, przebudowy i rekonstrukcje poddaszy. Konstrukcje stalowe doskonale sprawdzają się w budowie wszelkiego rodzaju hal przemysłowych. Ich niewielki ciężar sprawia, że przestrzeń nie musi być ograniczona przez dużą liczbę podpór.  Cechuje je również to, że znacznie łatwiej je postawić niż budynki wykonane z cegły lub betonu. Także czas realizacji tego typu inwestycji jest o wiele krótszy.

 

Używane w przemyśle, handlu i rolnictwie

 

Konstrukcje ze stali są tanie i przy tym bardzo uniwersalne. Dzięki temu znajdują zastosowanie jako hale produkcyjne, magazynowe czy logistyczne. Sprawdzają się także w handlu, gdzie mogą pełnić funkcje galerii handlowych, supermarketów czy hal targowo-wystawienniczych. W rolnictwie wykorzystuje się je na obory i kurniki. Konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie są bardziej opłacalne od budowania tradycyjnych budynków. Także późniejsza rozbudowa nie jest tak problematyczna jak w przypadku budowli murowanych.

 

Cechy konstrukcji stalowych

 

Do głównych zalet lekkich konstrukcji stalowych należą niska cena i możliwość szybkiej budowy. Niewielki ciężar sprawia, że nie są potrzebne grube i głębokie fundamenty do ich utrzymania. Ekspert z firmy „Kasprzak-Olma” we Wrocławiu dodaje: Sam montaż nie wymaga używania sprzętu ciężkiego. Dzięki uniwersalności konstrukcji możliwe jest tworzenie różnorodnych kształtów i form dopasowanych do określonych potrzeb. Konstrukcje stalowe cechują się również wysoką wytrzymałością przy niewielkiej grubości. Stal jest dodatkowo ocynkowana, dzięki czemu staje się odporna na korozję i czynniki zewnętrzne. Dzięki temu zostają wyeliminowane wady, jakie występują w konstrukcjach wykonanych z innych materiałów. Wszystkie te cechy sprawiają, że konstrukcje stalowe wykorzystuje się także jako kraty pomostowe, schody zabiegowe czy ławy kominowe.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz