Materiał Partnera

Lekcje pływania dla osób niepełnosprawnych

Lekcje pływania dla osób niepełnosprawnych

Przebywanie w środowisku wodnym, mimo że nie jest dla nas naturalne, przyczynia się do wielu pozytywnych przemian w naszym ciele. Zmieniają się czynności regulacyjne układu krążeniowo‐oddechowego, a także nasza przemiana materii oraz motoryka. Warunki panujące w wodzie pozwalają zrzucić ograniczenia i poczuć prawdziwą wolność. Wiele czynności jest łatwiejszych do wykonania, co może pomóc np. w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Zbawienna woda

Nie trzeba być fizykiem, by na własnej skórze odczuć wpływ wody na organizm człowieka. Na początku odczuwamy zmianę ciśnienia i temperatury. Parametry te różnią się najbardziej od tych w powietrzu. Zanurzając się w basenie czujemy, jakby zmniejszył się nasz ciężar, co ułatwia niektóre czynności. Zmniejszają się przykurcze, a normalnie nieużywane mięśnie pracują intensywnie. Ma to szczególne znaczenie dla osób niepełnosprawnych, które zapisując się na zajęcia z pływania – np. w szkole Iris Aqua  – szybko odkryją zbawienny wpływ wody. Pływając zwiększamy swoją sprawność lokomocyjną oraz ogólną kondycję, a także wydolność poszczególnych układów organizmu. Ciśnienie hydrostatyczne wpływa na przykład na gromadzenie się krwi. Zbiera się ona w centralnej części układu krążenia, co sprawia, że nasze serca zwiększają swoją objętość przeciętnie o dwadzieścia procent. Lepsza jest także ekonomika oddychania, bo mięśnie oddechowe nie muszą pracować tak ciężko, jak w przypadku uprawiania innych sportów – np. jazdy na rowerze. Pływanie angażuje w zasadzie wszystkie grupy mięśniowe i to w sposób niezwykle dynamiczny. Ćwiczymy dzięki niemu swoją koordynację, gibkość, siłę dynamiczną, szybkość i wydolność.

Korzyści z pływania dla osób niepełnosprawnych

Nie bez powodu pływanie jest jedną z najczęściej polecanych form rekreacji ruchowej dla osób niepełnosprawnych. Opisana wyżej charakterystyka środowiska wodnego oraz jego dobry wpływ na organizm ludzki to główne powody. Pomagają one w nauce nowych technik zręcznościowych, co prowadzi do kształtowania się określonych cech motorycznych. Krótko mówiąc – osoba niepełnosprawna może w wodzie wykonywać czynności, które normalnie są dla niej bardzo trudne albo wręcz niemożliwe do wykonania. Ponadto pływać może każdy, co daje możliwość poznania wielu nowych osób i ułatwia tzw. readaptację społeczną. Oczywiście nauka pływania dla niepełnosprawnych musi być skrojona na miarę. Lekcje uwzględniają typ niepełnosprawności oraz indywidualne potrzeby każdej z osób uczestniczących w zajęciach.

Opracowanie:
Rzeszów, Sympatyczna 20 lok. 10
tel. 660 026 742
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz