Artykuł sponsorowany

Lekarz okulista czy optometrysta

Lekarz okulista czy optometrysta

Lekarzem, specjalizującym się w leczeniu chorób oczu jest okulista. Nie zawsze jednak istnieje konieczność umawiania się na wizytę do specjalisty. W salonach optycznych często poza optykami pracują także optometryści oraz ortoptyści. Są to specjaliści zajmujący się diagnozowaniem różnego typu wad wzroku. Sprawdź, do kogo należy udać się po diagnozę – poznaj najważniejsze różnice między optykiem, optometrystą, ortoptystą oraz okulistą.

Specjaliści leczący problemy ze wzrokiem

Kim jest lekarz okulista, wie większość pacjentów, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że  diagnostyką i leczeniem wad wzroku zajmują się także inni specjaliści. Każdy z nich ma określoną dziedzinę, w której się specjalizuje, warto więc wiedzieć, do kogo udać się ze swoim problemem.

Pierwszym  krokiem w diagnostyce i leczeniu wad oraz chorób oczu jest zazwyczaj wizyta u lekarza okulisty. Jest to lekarz medycyny, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, a także wykonujący badania wzroku na potrzeby korekty problemów z widzeniem. Lekarz ten może zaproponować leczenie farmaceutyczne lub chirurgiczne różnych schorzeń, a także przepisać receptę na okulary, których doborem zajmuje się optyk.

Odwiedzając optyka musisz posiadać receptę z korekcją wzroku prze[isaną od okulisty lub optometrysty. To właśnie optyk pomoże Ci w znalezieniu idealnej pary okularów – od doboru opraw do przygotowania odpowiednich szkieł  ich i oprawienia.

Jeśli poszukujesz dobrego salonu optycznego, wybierz Oko na Świat w Warszawie – zatrudnienia on bowiem doświadczonych okulistów, optometrystów i ortoptystów.

Optometrysta i ortoptysta – czym się zajmują?

Optometrysta jest osobą z wyższym wykształceniem, która przeszła specjalistyczne, podyplomowe szkolenie z zakresu badania wzroku i jego korygowania. Zajmuje się on badaniem wzroku, doborem refrakcji do okularów lub soczewek kontaktowych. Co więcej, wybierając salon optyczny, w którym zatrudniony jest ten specjalista, nie musisz wcześniej odwiedzać lekarza okulisty – profesjonalne badanie wzroku wykonasz w salonie, a z pomocą optyka wybierzesz od razu oprawki, co zaoszczędzi Ci sporo czasu. 

Ortoptysta to natomiast specjalista po podyplomowym szkoleniu, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem problemów z widzeniem obuocznym oraz dysproporcji w tym zakresie. Bada on prawidłowość funkcjonowania ruchowego gałek ocznych pacjenta. Do ortoptysty należy udać się w przypadku zeza, nieprawidłowego widzenia obuocznego spowodowanego ubytkiem wzroku w jednym oku, a także wielu innych problemów z funkcjonowaniem oczu. Do dodatkowych kompetencji  ortoptysty należy też rehabilitacja narządu wzroku i terapia widzenia mająca na celu leczenie zaburzeń przewodzenia bodźców wzrokowych.

Okulista czy optometrysta – do kogo udać się na badanie wzroku?

Badanie wzroku pod kątem doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych wykonuje lekarz okulista lub wyspecjalizowany optometrysta. W przypadku, gdy jest to Twoje pierwsze badanie, warto odwiedzić lekarza medycyny, który poza badaniem refrakcji sprawdzi także ogólny stan narządu wzroku i w razie nieprawidłowości zleci odpowiednie leczenie.

Jeśli jednak nie dokuczają Ci dolegliwości bólowe, a jedynie planujesz wymienić okulary na nowe, możesz skorzystać z usług salonu optycznego, który zatrudnia optometrystę.

Pełne badanie  wzroku wykonane przez tego specjalistę będzie tak samo dokładne, jak w przypadku wizyty w gabinecie okulistycznym , a cały proces zajmie Ci znacznie mniej czasu.

Opracowanie:
Warszawa, Ceramiczna 20 lok. U2
tel. 512 719 779
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz