Artykuł sponsorowany

Lekarz ginekolog Małgorzata Jakubowska wyjaśnia, dlaczego w ciąży przeprowadza się badania USG

 Lekarz ginekolog Małgorzata Jakubowska wyjaśnia, dlaczego w ciąży przeprowadza się badania USG

Kobiety w ciąży są objęte szczególną opieką lekarską, z której mogą korzystać nawet w sytuacji, gdy nie posiadają ubezpieczenia społecznego. Wszystko po to, aby zapewnić im dostęp do badań, które są niemalże obowiązkowe. Dotyczy to, chociażby USG prenatalnego, które przeprowadza się trzykrotnie. Kiedy należy je wykonać?

Z jaką częstotliwością wykonuje się badania prenatalne?

Obrazowanie ultrasonografem wykonuje się trzykrotnie. Oznacza to, że kobiety w ciąży odwiedzają gabinet ginekologiczny w każdym trymestrze. Dlatego w praktyce, pierwsze, nieinwazyjne badanie USG przeprowadza się najczęściej przed 10 tygodniem ciąży. W praktyce oznacza to, że należy je przeprowadzić około miesiąca po tym, jak kobieta zaszła w ciąże. Następne przypada na 11-14 tydzień ciąży. Ostatnie natomiast pomiędzy 18 a 22 miesiącem. Wszystkie z powyższych są bardzo ważne. Ich zadaniem polega między innymi na stwierdzeniu wad w rozwoju płodu. W przypadku takiej możliwości lekarz ginekolog Małgorzata Jakubowska zleca najczęściej dodatkowe testy genetyczne.

W jaki sposób należy przygotować się do badania prenatalnego?

W gruncie rzeczy nie istnieją żadne, konkretne instrukcje. Wszystko dlatego, że samo badanie jest w pełni bezpieczne dla matki oraz jej dziecka. Jednocześnie, technologia obrazowania 3D pozwala uzyskać bardzo szczegółowe i dokładne zdjęcia, które umożliwiają lekarzowi prowadzącemu zdiagnozowanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Może to dotyczyć schorzeń serca, wodogłowia, jak również wielu innych, poważnych zaburzeń, które mogą zagrażać zdrowiu oraz życiu płodu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz