Artykuł sponsorowany

Lekarskie wizyty domowe – co warto o nich wiedzieć?

Lekarskie wizyty domowe – co warto o nich wiedzieć?

Wzrost poziomu zaawansowania infrastruktury medycznej w Polsce i poprawiający się jej stan, to wynik między innymi działań nowoczesnych, finansowanych ze środków własnych Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, prywatnych gabinetów lekarskich, a także klinik. To właśnie stawianie na prywatyzację sektora medycznego – w ramach kontraktów z NFZ lub bez nich – wpływa znacznie na szybsze diagnozowanie chorób, a także na ich skuteczne leczenie. Warto również zwrócić uwagę na metody prowadzenia działań przez lekarzy. Wielu z nich oferuje niesamowicie potrzebne wizyty domowe. Dowiedz się, co warto o nich wiedzieć!

Wizyty domowe – charakterystyka

Wizyty domowe obecnie oferowane są dla pacjentów, w trzech wariantach. Pierwszy z nich zakłada działania lekarskie w domu pacjenta, w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej na podstawie NFZ. To wtedy konsultacja mobilnego specjalisty, odbywa się najczęściej w godzinach pracy placówki, z której on przybył. W drugim wariancie, mowa o przeprowadzaniu wizyt domowych przez Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Wielokrotnie oferują one podobny zakres mobilnej diagnostyki i leczenia, co publiczne ośrodki, często jednak dysponując lepszą i bardziej zaawansowaną technologią medyczną przenośną. Trzecie rozwiązanie związane z wizytami domowymi, to prywatne konsultacje lekarskie w domach pacjenta, które dzisiaj, są najbardziej szerokie. Mogą one dotyczyć specjalizacji neurologicznej, rehabilitacyjnej, kardiologiczne, laryngologicznej, okulistycznej, diabetologicznej, czy ortopedycznej, oczywiście w podstawowym zakresie, jaki jest w stanie zapewnić lekarz medycyny rodzinnej.

Wizyty domowe – dla kogo?

Wizyty domowe, są gwarantowane głównie pacjentom, których stan zdrowia, nie pozwala im na stacjonarne konsultacje lekarskie. Może to być związane zarówno z nagłym pogorszeniem się samopoczucia, a także z przewlekłymi schorzeniami, do których można zaliczyć np. choroby onkologiczne, mukowiscydozę, cukrzycę itd. Warto zatem wiedzieć, że lekarze medycyny rodzinnej, którzy oferują mobilną pomoc medyczną, nie tylko odwiedzają pacjentów doraźnie, np. przy grypie dziecka i problemie zbicia gorączki nocą, ale również w ramach stałej opieki. Tą należy przede wszystkim wdrożyć u osób niepełnosprawnych, pacjentów geriatrycznych, czy też u osób po przebytych ciężkich wypadkach.

Zakres działań lekarskich podczas wizyt domowych

Zakres działań lekarskich podczas wizyt domowych może być bardzo złożony, zwłaszcza przy ciężkich chorobach przewlekłych. Najczęściej jednak specjalista medycyny rodzinnej monitoruje stan zdrowia pacjenta, zaleca kupno danych farmaceutyków na receptę, czy też wdraża odpowiednie działania profilaktyki przeciwodleżynowej. W niektórych przypadkach lekarze mobilni, są również w stanie przeprowadzić w domu pacjenta specjalistyczne badania – mowa o poborze krwi, mierzeniu poziomu cukru i ciśnienia, sprawdzeniu sprawności wzroku, czy nawet o wykonaniu USG! W przypadku wykrycia poważniejszych problemów zdrowotnych, pacjent zawsze musi zostać skierowany do szpitala, bądź też na rozszerzone badania diagnostyczne w stacjonarnych ośrodkach.

Jeśli poszukujesz zatem dobrych lekarzy, którzy przybędą z pomocą choremu na grypę dziecku, kobiecie w ciąży, pacjentowi geriatrycznemu, czy osobie niepełnosprawnej, zgłoś się do Poradni Medycyny Rodzinnej POLIMEDICA, która działa w Katowicach. To właśnie w tym regionie działają specjaliści mobilnej pomocy medycznej, gwarantujący szerokie konsultacje lekarskie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz