Materiał Partnera

Lecznica dla zwierząt STAWET – tu twój pies otrzyma niezbędne szczepienia

Lecznica dla zwierząt STAWET – tu twój pies otrzyma niezbędne szczepienia

Trzymanie się kalendarza szczepień dla psa pozwala ochronić organizm naszego pupila przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. W Polsce jedynym obowiązkowym szczepieniem dla psów jest to przeciw wściekliźnie. Istnieje jednak szereg szczepień, które są zalecane, jeśli zależy nam na zdrowiu i bezpieczeństwie naszego zwierzaka, do najważniejszych z nich należą szczepienia przeciw parwowirozie, nosóce i chorobie Rubatha.

Szczepienie przeciw wściekliźnie

Szczepienie psów przeciw wściekliźnie jest prawnym obowiązkiem wszystkich właścicieli czworonogów w Polsce. Wścieklizna jest bardzo poważną chorobą, która zagraża nie tylko zwierzętom, ale także ludziom, dlatego regularne szczepienia profilaktyczne są tak ważne. Pies pierwszy raz powinien zostać zaszczepiony na wściekliznę między 12 a 16 tygodniem życia, a później regularnie raz na rok. Należy zwracać uwagę, aby szczepienie było zawsze aktualne, nawet jednodniowe opóźnienie jest traktowane jako całkowity brak szczepienia i może przysporzyć właścicielom psa wielu trudności.

Szczepienie przeciw parwowirozie i nosówce

Nie są to szczepienia obowiązkowe, ale zalecane. Parwowiroza i nosówka to choroby, które są bardzo niebezpieczne dla psów. Pierwsze szczepienia na te choroby powinny zostać wykonane w 6, 9 o 12 tygodniu życia szczeniaka, a następnie po roku. Później szczepienia te powinniśmy powtarzać co 3-4 lata, aby zagwarantować naszemu pupilowi odporność. Konieczność szczepienia psów przeciw parwowirozie i nosówce nie jest regulowana prawnie, ponieważ nie są to choroby niebezpieczne dla ludzi. Zaleca się jednak ich wykonanie ze względu na bezpieczeństwo naszych zwierząt, ponieważ są to choroby bardzo powszechne i niebezpieczne dla zdrowia i życia psów.

Szczepienie przeciw chorobie Rubartha

Choroba Rubartha to zakaźne zapalenie wątroby. Nie ma prawnego obowiązku wykonywania szczepień przeciw tej chorobie, jednak weterynarze zalecają zabezpieczenie pupili przed zachorowaniem. Szczepienie powinno się wykonać w 9 i 12 tygodniu życia psa, a później po ukończeniu pierwszego roku życia, a następnie co 3-4 lata.

Na szczepienie z psem możesz zgłosić się np. do lecznicy dla zwierząt STAWET w Długiej Wsi Drugiej, prowadzonej przez lekarza weterynarii Sylwestra Michalskiego.

Regularne szczepienia – dlaczego są tak ważne?

Trzymanie się kalendarza szczepień psa pozwala do minimum ograniczyć ryzyko zachorowania naszego pupila. Regularne szczepienia pozwalają zapobiec wielu groźnym chorobom, a także zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko pupila, ale i nas samych. Należy pamiętać, że aby szczepienie było skuteczne, dobrze jest wcześniej odrobaczyć naszego psa. Posiadanie ważnych szczepień jest również niezwykle istotne, gdy chcemy z pupilem podróżować poza granice naszego kraju.

Opracowanie:
Długa Wieś Druga 10
tel. 62 752 80 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz