Artykuł sponsorowany

Leczenie zaburzeń SSŻ w ofercie gabinetu stomatologicznego „Mój Dentysta”

Leczenie zaburzeń SSŻ w ofercie gabinetu stomatologicznego „Mój Dentysta”

Czy wiesz, że umiejscowienie Twoich zębów ma wpływ na pozycję stawów szczękowych? Jeśli masz choć drobną wadę zgryzu, Twoja żuchwa może nie pracować prawidłowo, z czym wiąże się szereg dokuczliwych objawów. Jeśli cierpisz na częste bóle głowy, pleców i twarzy, nie zrzucaj tego na karb przepracowania. Odwiedź specjalistę, który zajmuje się leczeniem zaburzeń SSŻ. Znajdziesz go w gabinecie stomatologicznym „Mój Dentysta” w Legionowie.

Czym jest SSŻ?

SSŻ to staw skroniowo-żuchwowy, który łączy żuchwę z czaszką. Za to połączenie odpowiadają liczne mięśnie i więzadła, które funkcjonują bez zarzutu wtedy, gdy żuchwa znajduje się w odpowiedniej pozycji. Kłykieć, czyli głowa kości żuchwy, w normalnych warunkach anatomicznych idealnie pasuje do wgłębienia kości skroniowej, które nazywane jest dołem stawowym. Dzięki temu możesz szeroko otwierać usta i czynności tej nie powinien towarzyszyć żaden odgłos, ból czy dyskomfort. Wszystko dzięki krążkowi stawowemu, który działa jak poduszka, amortyzując dwie kości. Niestety krążek stawowy nie u każdej osoby pozostaje na swojej pozycji. Pacjenci z wadami zgryzu bardzo często cierpią z powodu zaburzeń SSŻ, których intensywność uzależniona jest od rodzaju i stopnia zaawansowania wady.

Po czym poznać, że krążek stawowy się przemieścił?

Jak wyjaśnia specjalista z gabinetu stomatologicznego „Mój Dentysta” – łagodne przemieszczenie się krążka stawowego zwykle objawia się klikaniem bądź pykaniem podczas otwierania i zamykania szczęk. Wielu pacjentów ignoruje ten symptom i zaczyna martwić się dopiero wtedy, gdy wykonywanie owej czynności staje się bolesne. Tymczasem już niepokojące odgłosy dochodzące ze stawów żuchwy powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty. Z czasem objawy zaburzeń SSŻ mogą stać się bardziej dokuczliwe. Pacjencie gabinetu „Mój Dentysta” zazwyczaj skarżą się na:

  • bóle głowy,

  • bóle karku,

  • bóle pleców,

  • brak możliwości pełnego otwarcia ust,

  • blokowanie się żuchwy,

  • dyskomfort przy jedzeniu,

  • dzwonienie w uszach,

  • zawroty głowy,

  • zasłabnięcia.

Środki przeciwbólowe przynoszą tylko chwilową ulgę, ale nie usuwają źródła problemu. Wielu pacjentów, których dotykają podobne objawy, diagnozuje się pod kątem migreny. Tyle że współczesna medycyna nie potrafi jej skutecznie leczyć. Przywrócenie sprawności stawowi skroniowo-żuchwowemu jest za to możliwe.

Jak leczy się zaburzenia SSŻ w gabinecie „Mój Dentysta”?

Stomatolodzy-ortodonci z gabinetu „Mój Dentysta” podchodzą w sposób holistyczny do każdego pacjenta. Kluczem do podjęcia skutecznej terapii jest precyzyjna diagnoza. W tym celu specjaliści przeprowadzają obszerny wywiad medyczny i wykonują badanie łuków zębowych i zębów. Lekarz wykonuje także test zasięgu ruchu i sprawdza sprawność mięśni żujących. Leczenie SSŻ jest zaś procesem wieloetapowym. Najpierw ortodonta skupia się na zlikwidowaniu skurczu mięśni i miejsca bólu, a także przywróceniu prawidłowej ruchomości dolnej szczęki. Potem przychodzi czas na skorygowanie pozycji zębów, co czyni się przy pomocy specjalnej szyny lub aparatu ortodontycznego. Zdarza się, że w procesie leczenie SSŻ musi uczestniczyć również ortopeda i fizjoterapeuta. Terapia tego schorzenia zawsze ma indywidualny charakter, co pozwala osiągnąć zoptymalizowane efekty.

Opracowanie:
Legionowo, Husarska 28
tel. 22 784 51 35
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz