Materiał Partnera

Leczenie wad zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych

Leczenie wad zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych

Wady zgryzu to jeden z najczęstszych problemów, z którym borykają się pacjenci gabinetów stomatologicznych. Wizyta u dentysty może ujawnić spore nieprawidłowości w tym zakresie, jednak w większości przypadków pomocny staje się aparat ortodontyczny. W zależności od możliwości oraz preferencji pacjenta można założyć określony jego typ, co pomoże w skorygowaniu posiadanej wady zgryzu.

Przygotowania do leczenia ortodontycznego

Aparat ortodontyczny to profesjonalny sprzęt medyczny, którego założenie na zgryz pacjenta wymaga odpowiedniego przygotowania, o czym należy pamiętać. Przede wszystkim konieczne jest precyzyjne określenie występujących nieprawidłowości, w czym pomaga zrealizowanie zdjęć RTG zarówno pantomograficznych, jak i cefalometrycznych. Dzięki temu stomatolog jest w stanie dostrzec występujące wady zgryzu u pacjenta i zaproponować optymalną metodę leczenia ortodontycznego i dobór właściwego aparatu. W tym celu musi on także wykonać specjalistyczne wyciski.

Ich pobranie daje możliwość stworzenia indywidualnego programu leczenia. Warto też pamiętać, że zęby muszą być w doskonałym stanie – konieczne jest zrealizowanie zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, np. skalingu czy piaskowania. Niezbędne będzie też usunięcie próchnicy. Kompleksowym przygotowaniem do leczenia ortodontycznego oraz jego zrealizowaniem zajmie się gabinet stomatologiczny Diament, który od wielu lat leczy pacjentów z różnymi dolegliwościami związanymi z uzębieniem. Jakie konkretnie rozwiązania może zaproponować w zakresie aparatów ortodontycznych?

Aparat dostosowany do preferencji pacjenta

Aparaty ortodontyczne zakłada się zarówno u pacjentów dorosłych, jak i u dzieci. W obu przypadkach konieczne jest dopasowanie właściwego typu aparatu – może być on wyjmowany lub stały. Zdecydowanie częściej wybiera się tę drugą opcję, jednak należy w takiej sytuacji pamiętać, że leczenie trwać może nawet ponad dwa lata. Renomowane gabinety stomatologiczne zajmujące się ortodoncją są w stanie zaproponować swoim pacjentom wiele rozwiązań w zakresie zamków w aparatach ortodontycznych.

Do najpopularniejszych należą zamki metalowe, kosmetyczne i metalowe samoligaturujące. Ostatnia opcja wzbudza bardzo duże zainteresowanie wśród pacjentów – tego typu aparat to bowiem wyeliminowanie tarcia, które pojawia się między drutem a zamkiem, co z kolei wpływa nie tylko na jakość, ale i czas leczenia. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję co do wyboru konkretnego aparatu ortodontycznego warto podjąć, mając na uwadze wskazówki i zalecenia stomatologa. Dzięki temu przede wszystkim w sposób bezpieczny i odpowiedni uda się zniwelować wadę zgryzu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz