Artykuł sponsorowany

Leczenie wad zgryzu u dzieci

Leczenie wad zgryzu u dzieci

W celu szybkiej i skutecznej likwidacji wad zgryzu u dzieci należy zastosować aparat ortodontyczny. Aby sprawdzić, czy zęby u dziecka wyrastają prawidłowo, warto udać się z nim, gdy ma około 6-7 lat, do ortodonty, by ten ocenił zgryz i w razie potrzeby zalecił leczenie ortodontyczne. Polega ono na noszeniu specjalnych aparatów, które dzielą się na stałe oraz ruchome. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące leczenia wad zgryzu u dzieci.

Kiedy warto udać się do ortodonty?

Według badań regionalnych oraz informacji przekazanych przez projekt Narodowego Programu Zdrowia wada zgryzu jest bardzo częstym zaburzeniem występującym wśród polskich dzieci w wieku szkolnym. Można ją zaobserwować po pojawieniu się pierwszych stałych zębów (w okolicach 6-7 roku życia), a sygnałem alarmującym mogą być np. nienaturalnie wychylone siekacze. Zlekceważenie tego problemu może później przełożyć się na wadę wymowy, niewystarczające dotlenienie, chrapanie, próchnicę, choroby przyzębia, a nawet trudności z żuciem, dlatego należy udać się z dzieckiem w tym wieku do ortodonty. Warto o tym pamiętać, ponieważ wczesne działanie przyniesie stabilniejszy efekt, a samo leczenie będzie łatwiejsze.

Rodzaju wad zgryzu

W przypadku wad zgryzu najczęstszym problemem jest tyłozgryz, czyli sytuacja, w której dolny łuk zębów jest cofnięty w stosunku do łuku górnego. Powoduje to trudności w gryzieniu, ponieważ dziecko musi obniżyć i wysunąć żuchwę do przodu. Kiedy zęby dolne zachodzą na górne na jednej połowie łuku zębów mówimy o zgryzie krzyżowym, gdy zęby nie schodzą się na pewnym odcinku – o zgryzie otwartym, natomiast w przypadku zachodzenia jednego zęba na drugi – o ich stłoczeniu. Wczesne wykrycie i leczenie tych wad pozwala przygotować miejsce dla zębów stałych, korygując dysproporcje w ich budowie i zmniejszając rozbieżności w ich wzajemnym położeniu. 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieją dwa rodzaje aparatów ortodontycznych, które niwelują wady zgryzu. Podczas leczenia wczesnego (w wieku 7-10 lat) stosuje się aparat ruchomy, który należy nosić od 12 do 14 godzin na dobę. Regularność i przestrzeganie zaleceń ortodonty sprawią, że pierwsze efekty będą widoczne po około dwóch miesiącach. Niestety, może zdarzyć się, że dziecko będzie skarżyć się na niewygodę oraz trudności w mówieniu – w tym przypadku dużą rolę odgrywają rodzice, którzy powinni rozmawiać z dziećmi na temat korzyści, jakie daje leczenie ortodontyczne.

Aparaty stałe są używane przez starsze dzieci oraz młodzież w wieku 12-16 lat. W tym okresie pacjenci posiadają zarówno komplet stałych zębów, jak i większą dojrzałość psychiczną, która przejawia się również w świadomej dbałości o higienę jamy ustnej oraz zdaniu sobie sprawy, że natychmiastowe leczenie przełoży się na piękny uśmiech w późniejszym życiu – tłumaczy Joanna Furtak-Pobrotyn, specjalista chirurgii stomatologicznej w przychodni Apex Centrum Stomatologiczne, która świadczy pełny wachlarz usług stomatologicznych.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz