Materiał Partnera

Leczenie kanałowe zębów krok po kroku

Leczenie kanałowe zębów krok po kroku
W sytuacjach bardzo rozwiniętej choroby próchnicowej zęba, samo oczyszczenie ubytku oraz wypełnienie go plombą nie jest już niestety możliwe. Bakterie próchnicowe dotarły już bowiem głębiej i żeby można było uratować chory ząb przed ekstrakcją, niezbędne jest wykonanie leczenia endodontycznego, częściej nazywanego leczeniem kanałowym. Kiedy leczenie kanałowe jest jedynym ratunkiem dla zęba oraz na czym polega sam zabieg?

Pamiętaj o wizytach kontrolnych

Potrzeba wykonania leczenia kanałowego następuje wówczas, gdy próchnica zdoła już dotrzeć do kanałów zębowych. Choroba próchnicowa zazwyczaj przebiega stosunkowo długo i w zależności od stadium do jej wyleczenia stosuje się inne metody. Dlatego tak bardzo ważne jest regularne wykonywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Im szybciej bowiem uda się wykryć rozwijającą próchnice, tym metody leczenia będą mniej inwazyjne, a co za tym idzie mniej nieprzyjemne dla pacjenta.

Przebieg choroby próchnicowej zęba

Na samym początku, gdy próchnica dopiero zaczyna się rozwijać i jest widoczna na zębie jedynie w formie lekkiego przebarwienia, do jej wyleczenia wystarczy oczyszczenie zęba oraz wykonanie zabiegu remineralizacji, czyli dodatkowego zabezpieczenia zęba preparatem z fluorem. W następnym etapie próchnica przedostaje się już w głąb zębiny i doprowadza do powstania ubytku. Wtedy dentysta oczyszcza dokładnie ubytek i go formuje w celu wypełnienia plombą. To jednak nie ostatni etap rozwoju próchnicy, bo ta niepowstrzymana w porę zaczyna podążać dalej, aż w końcu udaje się jej przedostać również przez zębinę i dociera do kanałów zębowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Platinum Dental w Bełchatowie:

W kanałach zębowych znajduje się unerwiona i ukrwiona miazga, dlatego pacjenci, u których próchnica jest już tak rozwinięta, zazwyczaj zgłaszają się do gabinetu z silnym bólem. Wtedy nie ma już innego rozwiązania i jedyną szansą na uratowanie zęba jest wykonanie leczenia kanałowego.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który przebiega w kilku etapach. Na początku konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG zęba, na którym dentysta sprawdzi, ile dokładnie kanałów posiada zainfekowany ząb, jakiej są one długości oraz jaki jest ich przebieg. To ważne, ponieważ wszystkie te dane u każdego pacjenta i w każdym zębie są inne.

Po zapoznaniu się z budową kanałów zębowych stomatolog może przystąpić do otworzenia korony zęba oraz do rozpoczęcia właściwego leczenia. Celem leczenia endodontycznego jest dokładne wyczyszczenie kanałów zębowych ze znajdujących się w nich bakterii próchnicy oraz z miazgi zębowej. Ząb po skończeniu leczenia będzie już więc martwy, ale nadal będzie mógł przez długie lata pełnić swoje funkcje. Po wyczyszczeniu kanałów zęba, w następnym etapie są one jeszcze opracowywane, tzn. poszerzane, dezynfekowane oraz szczelnie wypełniane gutaperką. Po tak wykonanym zabiegu ząb nie jest już zagrożony chorobą próchnicową i lekarz może przystąpić do odbudowania jego korony.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz