Materiał Partnera

Ławy i stropy żelbetowe – najważniejsze zalety

Ławy i stropy żelbetowe – najważniejsze zalety
Wykonane z żelbetu elementy konstrukcyjne charakteryzują się ogromną wytrzymałością. Przenoszą z powodzeniem spore obciążenia, dlatego to właśnie z tego materiału przygotowuje się także fundamenty oraz stropy wykorzystywane przy budowie domów i nie tylko. Warto wiedzieć, jakie są dokładnie zalety żelbetowych ław czy stropów oraz dlaczego i kiedy materiał ten sprawdza się lepiej od zwykłego betonu.

Ławy żelbetowe

Poszerzenie dolnych fragmentów ścian fundamentowych potocznie określane jako ławy to element konstrukcyjny, który musi być odporny na szereg obciążeń w trakcie eksploatacji budynku. Ławy z żelbetu, czyli takie, w których zastosowane zostało poprzeczne zbrojenie, sprawdzają się m.in. przy słabym gruncie rodzimym. Jeśli jego parametry nie zapewniają wystarczającej stabilności, warto zastosować żelbetowe ławy, które poradzą sobie nawet ze sporymi obciążeniami bez konieczności wykonywania tego typu elementów o sporej wysokości, co byłoby konieczne przy użyciu samego betonu.

Materiał ten w wariancie zbrojonym ma zastosowanie także przy domach o wielokondygnacyjnych. Nacisk ścian fundamentowych bywa w tym wypadku bardzo duży, dlatego bez względu na typ gruntu rodzimego również i w takiej sytuacji rozwiązaniem powinny być ławy żelbetowe. W sposób profesjonalny prace związane z ich ułożeniem wykona firma Murtechnik, która zajmuje się też stropami żelbetowymi. Czym dokładnie charakteryzują się te elementy konstrukcyjne wykonane ze zbrojonego betonu i dlaczego warto na nie postawić przy budowie domu?

Wytrzymałe stropy podstawą solidnego domu

Tuż po wymurowaniu ścian nośnych budynku należy przystąpić do przygotowania stropu. Warto wybrać żelbet – to materiał gwarantujący ogromną wytrzymałość. Oddzielenie za jego pomocą kondygnacji domu pozwala na zapewnienie jego użytkownikom pełnego bezpieczeństwa w trakcie eksploatacji pomieszczeń znajdujących się na piętrach. Strop przenosi wiele obciążeń, o czym należy pamiętać. Są to zarówno obciążenia użytkowe, jak i stałe, które wynikają z konstrukcji budynku.

Z tego właśnie względu tak istotne jest zastosowanie stropów o bardzo dużej wytrzymałości. Stropy żelbetowe to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w domach wielokondygnacyjnych. W połączeniu z ławami z tego materiału i innymi elementami konstrukcyjnymi pozwolą na przygotowanie budynku gotowego do użytkowania przez wiele lat bez konieczności jego przebudowy czy naprawy. Bez względu na grunt rodzimy i zastosowane materiały wykończeniowe, a także samą charakterystykę domu, jego konstrukcja pozostanie nienaruszona i solidna, co jest największą zaletą żelbetu.

Opracowanie:
Koszalin, Wąwozowa 24 lok. 8
tel. 605 567 288
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz