Artykuł sponsorowany

Ławka jako element miejskiej architektury

Ławka jako element miejskiej architektury

Otoczenie, w którym przebywamy, ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Właśnie dlatego urządzając wnętrza swoich domów i mieszkań, staramy się wybierać przedmioty funkcjonalne i wygodne, ale też miłe dla oka, więc po prostu ładne. Jak można się domyślać, również przestrzeń publiczna oddziałuje na przebywających w niej ludzi, a odpowiednio zagospodarowana sprzyja zacieśnianiu więzi i komfortowi, również psychicznemu.

Krajobraz miasta tworzą nie tylko budynki, ale także ich tło i oprawa, a więc rozciągające się między nimi ulice, alejki, skwery, parki, place zabaw itd. Sposób zagospodarowania tych obszarów przestrzeni publicznej ma niebagatelny wpływ na wizerunek miasta w oczach jego mieszkańców oraz turystów. Dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna wpływa pozytywnie na samopoczucie ludzi, sprzyja ich identyfikacji z danym miejscem i nawiązywaniu relacji.

Ławka miejska – czy jest potrzebna?

Na małą architekturę miejską składa się wiele elementów, w tym kosze na śmieci, stojaki rowerowe latarnie uliczne, rzeźby i pomniki. Ławeczki, wraz z wiatami przystanków i ogrodzeniami, zaliczane są do szczególnej grupy mebli miejskich. Choć poszczególne elementy małej architektury pełnią rozmaite funkcje, wszystkie one wpływają istotnie na ogólną estetykę przestrzeni.

O tym, które elementy małej architektury miejskiej są najważniejsze, nie sposób przesądzać odgórnie. Obecność koszy na śmieci w parkach i przy chodnikach ułatwia zachowanie czystości, wiaty chronią przed deszczem, a latarnie uliczne podnoszą nasze bezpieczeństwo. Choć na takim tle przydatność ławek miejskich wydaje się znikoma, w praktyce okazuje się, że również one odgrywają bardzo ważną rolę.

Znaczenie ławek miejskich

Nie bez powodu ławki znajdziemy zarówno w najbardziej zatłoczonych punktach miasta, jak również na obrzeżach i w parkach. Tak jak każdy mebel do siedzenia, również ławeczka miejska ma za zadanie zapewnić ludziom możliwość odpoczynku. Zgrabna i solidna ławka jest nieoceniona, gdy potrzebujemy chwili oddechu między załatwianiem kolejnych spraw w ciągu dnia, czekamy na spóźnionego kolegę przed galerią handlową lub po prostu musimy zawiązać sznurówki – opowiada nasz rozmówca z Primario Grande.

Ławki parkowe, ustawiane w miejskich oazach zieleni i w pobliżu placów zabaw, służą przede wszystkim rekreacji i integracji. Dzięki ich obecności mieszkańcy miasta chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu. Meble miejskie dopasowane do potrzeb dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych sprawiają, że otoczenie staje się przyjazne również dla nich. Siłą rzeczy ławki parkowe stają się więc centralnym miejscem spotkań towarzyskich i sprzyjają nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

Niestety, ławki w przestrzeniach publicznych są szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie czynników pogodowych, a niekiedy również akty wandalizmu. Dlatego ciekawemu designowi mebli miejskich zawsze musi towarzyszyć wysoka wytrzymałość. Bez względu na to, czy szukamy stylowych ławek dla widowni plenerowych koncertów, czy też nowoczesnej ławeczki osiedlowej, warto sięgać po produkty najwyższej jakości.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz