Artykuł sponsorowany

Łatwy montaż płytek

Łatwy montaż płytek

Płytki to bardzo popularny i uniwersalny sposób wykańczania budynków. Są trwałe oraz łatwe w konserwacji, jednak samo ich nakładanie kojarzy się raczej z bałaganem i problemami. Łatwo tu o pomyłkę, którą potem trudno naprawić. Czy sprawny montaż płytek jest możliwy? Czy są sposoby na to, aby ich klejenie przebiegło bezproblemowo, a efekty nie pozostawiał nic do życzenia?

Płytki i narzędzia

Mówiąc o montażu płytek, trzeba pamiętać, że jest ich wiele typów i każdy ma nieco inną specyfikę. Dodatkowo komfort pracy z płytkami zależy także od nawierzchni, do jakiej płytki są klejone. Terakota i glazura nie mogą być stosowane na zewnątrz. Są też stosunkowo mało odporne na uderzenia, co sprawia, że trzeba zachować szczególną ostrożność podczas montażu. Terakota i klinkier z racji swojej odporności na czynniki atmosferyczne mogą być stosowane na zewnątrz.

Klejenie płytek wymaga dużej uwagi, precyzji i wprawy. Praca jest dodatkowo utrudniona, gdy wykładamy powierzchnię pionową lub musimy docinać płytki, aby pokryć nimi powierzchnię o nieregularnym kształcie, z utrudnieniami, lub nawierzchnia jest podatna na odkształcenia. Najprostszym sposobem na ułatwienie sobie pracy jest dobry klej do płytek.

Montaż płytek na pewno będzie sprawniejszy, jeżeli zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia. Absolutne minimum to: poziomica, miarka, sznur, ołówek i miara– te sprzęty będą pomocne podczas przygotowań do klejenia; podczas przyklejania płytek należy mieć: pacę zębatą, kielnię, gumowy młotek, wiadro, krzyżyki dystansowe oraz dwa urządzenia do cięcia płytek: gilotynę i szczypce. Nie zapomnijmy jeszcze o fugowaniu, gdzie przyda się gumowa paca, gąbka i wiadro z czystą wodą.

Klej na miarę potrzeb

Współcześnie dzięki technologii produkcji materiałów budowlanych mamy do dyspozycji kleje dopasowane precyzyjnie do bardzo różnych warunków. Przykładem mogą być elastyczne kleje do płytek (w swojej ofercie ma takie np. firma Kreisel). Ponieważ są odkształcalne, odkształcają się wraz z podłożem, co wydłuża żywotność ułożonych płytek. Jest to szczególnie istotne np. w przypadku ogrzewania podłogowego, ale też tarasów i balkonów.

Jeżeli mamy do położenia więcej niż jeden rodzaj płytek, doskonale sprawdzą się kleje uniwersalne. Zastosowanie kleju przeznaczonego zarówno do płytek ceramicznych, jak  i terakoty, klinkieru czy gresu, niezależnie od stopnia odkształcalności podłoża oraz rozmiarów płytki, pozwala uprościć pracę i oszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na zakup klejów dedykowanych rozmaitym podłożom i płytkom. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz