Artykuł sponsorowany

Laserowe cięcie blach – najlepsza metoda obróbki?

Laserowe cięcie blach – najlepsza metoda obróbki?

Cięcie laserowe daje możliwość precyzyjnego rozcinania materiałów metalowych i niemetalowych o różnej grubości. Podstawę procesu stanowi promień lasera, który trafia na obrabiany przedmiot, powodując jego roztopienie lub odparowanie. Podczas gdy inne metody cięcia wymagają użycia masywnych narzędzi oddziałujących mechanicznie na materiał, promień lasera działa całkowicie bezdotykowo, nie powodując zniekształceń ani zużycia obrabianego przedmiotu. Nic zatem dziwnego, że cięcie laserowe cieszy się coraz większą popularnością we wszystkich sektorach przemysłowych.

Cięcie laserowe – na czym polega?

Cięcie laserem to metoda obróbki materiału wykorzystująca wiązkę laserową, która generuje sporą ilość energii na małej przestrzeni. Kiedy promień laserowy styka się z powierzchnią materiału dużą część materii jest na nią przenoszoną, co daje możliwość wykonania precyzyjnych nacięć. Oczywiście, nie każde cięcie laserowe daje te same efekty. Metoda musi być dopasowana do konkretnego materiału, dlatego też wyróżniamy cięcia przez:

  • Odparowanie

Obrabiany materiał ulega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie.

  • Wypalanie

Materiał poddany działaniu laserowej wiązki jest wypalany przez strumień tlenu lub mieszaniny gazów z udziałem tlenu. Metoda wypalania jest jedną z częściej wykorzystywanych technik cięcia laserowego (zwłaszcza do obróbki stali węglowych).

  • Cięcie przez topienie i wydmuchiwanie

Materiał ulega stopieniu i jest usuwany przez strumień gazu obojętnego.

  • Pęknięcia termiczne

Wiązka laserowa wywołuje naprężenia cieplne prowadzące do pękania materiału.

Jakie blachy można poddać obróbce?

Firmy budowlane, dysponujące dobrze wyposażoną narzędziownią, wykonują obróbki niemal wszystkich rodzajów blach. Standardowa oferta dobrych usługodawców, takich jak Altrad Poland S.A., obejmuje cięcia laserowe blach o maksymalnych formatach arkusza 1250x2500 mm. Do najczęściej obrabianych materiałów należą: aluminium, mosiądz oraz miedź.
Duże znaczenie ma grubość blach poddawanych obróbce (aluminium – nie więcej niż 3mm, blachy nierdzewne – nie więcej niż 6 mm, blachy czarne – nie więcej niż 15 mm).

Cięcie laserem – koszt usługi

Laserowe cięcie blach to usługa o ruchomym cenniku. Sumaryczny koszt przedsięwzięcia zależy od materiałów poddawanych obróbce, ich grubości oraz stopnia trudności obróbki materiału. Duże znaczenie ma również wielkość zamówienia – im większe zamówienie, tym cena jest atrakcyjniejsza. Warto przy tym pamiętać, że cena cięcia jest ustalana od metra kwadratowego i zależna od przyjętego sposobu obróbki materiału.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz