Artykuł sponsorowany

Laserowa korekcja wzroku. Fakty i mity

Laserowa korekcja wzroku. Fakty i mity

Okulary korekcyjne i soczewki już od lat nie są jedynym rozwiązaniem w walce o dobry wzrok. Rozwój technologii laserowej w medycynie sprawił, że bezpiecznie i permanentnie można skorygować różne rodzaje wad wzroku. Niestety wraz z rozwojem nowych metod leczenia narosło wokół nich sporo mitów i obaw. Czy laser może uszkodzić oko?  Co w przypadku dużej wady wzroku? Czas przyjrzeć się faktom.

Laserowa korekcja wzroku krok po kroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na modelowaniu rogówki pacjenta, tak, aby na stałe zredukować wadę wzroku. Leczenie wykonywane jest przy użyciu lasera 9 femtosekundowego lub ekscymerowego, a światło lasera płynące z urządzenia skierowane jest na rogówkę pacjenta. Brzmi prosto, ale czy tak jest?

Jak mów ekspertka z Vision-Med:

Zabieg laserowej korekcji wzroku przy wykorzystaniu najnowszych urządzeń trwa kilkanaście sekund. Taki czas wystarcza na laserową korekcję wady wzroku. Pacjenci są zdziwienie, kiedy mówię im, że już po wszystkim. Często okazuje się, że najtrudniejsze w zabiegu było pokonanie lęku pacjenta i sprostowanie dezinformacji.

Przyjrzyjmy się najczęstszym mitom wokół laserowego leczenia oczu.

Fakty i mity wokół laserowej korekcji wzroku

Jeżeli pacjent mrugnie, odwróci wzrok, ruszy się, laser może uszkodzić oko. – Jest to mit. Przede wszystkim przed zabiegiem powieki zabezpiecza się tzw. rozworówkami, które uniemożliwiają mruganie. Ponadto najlepszej jakości lasery posiadają funkcję śledzenia gałki ocznej. Dla pacjenta oznacza to, że jeżeli z jakiegoś powodu odwróci wzrok w inną stronę, laser momentalnie się zatrzyma. Kiedy oko pacjenta znów będzie poprawnie ustawione, laser wróci do modelowanie rogówki. Zatem, czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny? Mitem jest, że taki zabieg oznacza ryzyko dla zdrowia. Rekonwalescencja polega zazwyczaj na przyjmowaniu kropli do oczu i noszeniu soczewek działających jak opatrunek. Spokojnie, operowane laserem oczy nie bolą ani w trakcie zabiegu, ani po nim. Jest to kolejny mit. Krople i soczewki służą do wspomagania bezbolesnej odnowy nabłonka. Ryzyko infekcji po laserowej korekcji wzroku jest znikome. Co ciekawe, większe prawdopodobieństwo infekcji występuje przy korzystaniu z soczewek kontaktowych. Kolejnym często powtarzanym mitem jest to, że poprawa wzroku po operacji laserem jest nietrwała. Przy większości zabiegów korekcji wzroku wada już nigdy nie wraca. Szacuje się, że nawrót dotyczy mniej niż 5% pacjentów, a liczba ta maleje wraz z rozwojem technologii. Dożywotnie powodzenie operacji laserem zależy również od indywidualnych uwarunkowań, takich jak kondycja oka, czynniki genetyczne, czy wiek, które przed zabiegiem przeanalizuje lekarz. Faktem jest, że laserowa korekcja wzroku może usunąć nawet duże wady. Najczęściej wada do -10 dioptrii czy do +6 nie jest problemem i może zostać trwale usunięta. Dla tych, którzy nie lubią lub nie mogą tradycyjnie korygować wzroku, lasery są opcją wartą rozważenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz