Lampy do sypialni. Jakie oświetlenie wybrać do pokoju, w którym zasypiamy?

Lampy do sypialni. Jakie oświetlenie wybrać do pokoju, w którym zasypiamy?

Sypialnia to pomieszczenie, które powinno nieść za sobą same przyjemne skojarzenia. Aby stworzyć w nim przytulny klimat, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, które zbuduje nastrój, podkreśli faktury i kolorystykę materiałów i dodatków. Urządzasz mieszkanie? Jesteś w trakcie remontu? W naszym poradniku przeczytasz, jakie oświetlenie wybrać do sypialni, aby stworzyć w niej ciepły i przytulny klimat, w którym zrelaksujesz się po ciężkim dniu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Oświetlenie główne – lampa wisząca czy żyrandol?

Oświetleniem grającym pierwsze skrzypce w twojej sypialni może być lampa wisząca lub żyrandol. Warto zdecydować się na model o lekkiej formie, który będzie łagodnie zmiękczać i rozpraszać światło, nie męcząc oczu. Dobrym wyborem będzie lampa z lekkim, materiałowym abażurem wykonanych z lnu lub bawełny lub model z mlecznego szkła. Możesz ją zawiesić tuż nad dolną częścią łóżka lub w centralnym punkcie sufitu. Koniecznie zadbaj też o odpowiednią żarówkę. Najlepszą będzie ta, której światło jest ciepłe i zbliżone barwą do światła dziennego. Jeśli chcesz mieć możliwość zmiany natężenia światła, zainwestuj w regulowany ściemniacz.

W sypialni sprawdzi się również oryginalny żyrandol. To świetny pomysł, jeśli chcesz dodać wnętrzu tzw. pazura i przełamać stonowaną stylistykę pomieszczenia. Żyrandole to również must have w sypialniach urządzonych w stylu glamour. Światło dawane przez żyrandol może być kierunkowe lub rozproszone. W sypialni lepiej sprawdzi się ta druga opcja - sprawi ona, że pomieszczenie będzie oświetlone równomiernie. Wybierając żarówki do żyrandola, pamiętaj, aby wybrać modele o określonej mocy - najlepiej 35-40 W o ciepłej barwie oscylującej wokół 2700-3200 K. Pamiętaj również, że żyrandol nadaje się wyłącznie do dużego, wysokiego pomieszczenia. Kameralna sypialnia może być przez niego nieco przytłoczona.

Oświetlenie dodatkowe – jaką lampkę nocną wybrać?

Oświetlenie dodatkowe w sypialni to przeważnie lampki nocne, które ustawiamy przy łóżku. Jaki model lampki nocnej będzie najlepszy? To zależy od tego, w jakim stylu została urządzona twoja sypialnia. Lampka, podobnie jak żyrandol, powinna bowiem pasować do charakteru wnętrza. Jeśli lubisz harmonijne, spójne aranżacje - postaw na dwa identyczne modele, które będą stały po obu stronach łóżka. Jesteś fanem eklektycznych zestawień? Pokuś się o dwie, zupełnie różne lampki nocne. 

Pamiętaj, że lampkę należy ustawić tak, aby włącznik światła znajdował się w zasięgu ręki. Znacznie ułatwi to jej użytkowanie. Aby zapewnić maksymalny komfrot swoim oczom podczas wieczornej lektury, dolna krawędź abażuru powinna znajdować się nie wyżej, niż 50 cm od poziomu materaca. Żarówka do oświetlenia tego typu może mieć moc około 25 W i neutralną barwę światła.

Kinkiety ścienne – sposób na zbudowanie intymności

Innym pomysłem na doświetlenie wnętrza sypialni są niewielkie kinkiety ścienne, które są świetnym sposobem na zbudowanie nastroju intymności. Za ich pomocą możesz również optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. Jeśli skierujesz światło ku górze, sypialnia będzie się wydawać optycznie wyższa. Z kolei jeśli kinkiety będą świecić w dół, sufit wizualnie się obniży, a w sypialni zapalnuje romantyczny klimat. 

Jeśli chcesz grać nastrojem we wnętrzu, a równocześnie zapewnić sobie funkcjonalne źródło światła, postaw na kinkiety z obrotową postawą. Taki model pozwoli ci na sterowanie światłem na bieżąco - będziesz mógł czytać, nie męcząc wzroku lub zdrzemnąć się wśród przyjemnego półmroku panującego w sypialni. W zależności od upodobań w kinkietach możesz zastosować żarówki o mocy od 25 do 40 W.

Oświetlenie pomocnicze - jaką lampę podłogową kupić?

W sypialniach coraz częściej pojawiają się również lampy podłogowe, wykorzystywane jako światło pomocnicze lub lampki do czytania. Lampy tego typu świetnie prezentują się w dużych, przestronnych wnętrzach. Za ich pomocą, podobnie jak za pomocą kinkietów, możemy wizualnie zmieniać proporcje we wnętrzu. Jeśli zdecydujemy się na model z przezroczystym kloszem, dający rozproszone światło, pokój będzie wydawał się większy. Z kolei lampa stojąca, dająca światło skierowane wprost na sufit, wizualnie podwyższy twoją sypialnię.

Lampa podłogowa może stać przy łóżku lub w towarzystwie fotela i stolika - wówczas idealnie dopełni kącik do czytania. Świetnie sprawdzi się również do oświetlenia miejsc, w których nie ma komody ani nocnego stolika. Jeśli jesteś fanem funkcjonalnych rozwiązań, zdecyduj się na model z wysięgnikiem, dzięki któremu będziesz mógł swobodnie manewrować światłem.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz