Artykuł sponsorowany

Lakierowanie proszkowe krok po kroku – kolejne etapy procesu

Lakierowanie proszkowe krok po kroku – kolejne etapy procesu

Metalowe powierzchnie, takie jak elementy konstrukcyjne czy ogrodzenia mogą być pokrywane ochronną warstwą farby na różne sposoby. Jednym z nich, charakteryzującym się bardzo wysoką skutecznością jest tak zwane malowanie lub lakierowanie proszkowe. W jaki sposób wykonywane są takie powłoki? Cały sekret tkwi w wykorzystaniu w farby po postacią naelektryzowanego, suchego proszku.

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Zasada działania lakierowania proszkowego jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Za pomocą specjalnego agregatu natryskowego na powierzchnię metalowych elementów kierowany jest strumień farby pod postacią naelektryzowanych cząsteczek.

- Różnica ładunków między cząstkami a powierzchnią powoduje, że dochodzi do ich czasowego połączenia – mówi przedstawiciel firmy Mara Metal - W wyniku działania wysokiej temperatury, cząsteczki farby ulegają następnie polimeryzacji – topią się, tworząc na metalu jednolitą, szczelną powłokę. Kluczowe zatem jest, żeby elementy malowane proszkowo były chociażby powierzchniowo wykonane z metalu, w przeciwnym wypadku cząsteczki farby nie będą w stanie przywrzeć do nich.

Oczyszczanie powierzchni

Pierwszym etapem malowania proszkowego jest przygotowanie danej powierzchni poprzez jej dokładne oczyszczenie za takich zabrudzeń jak pyły, kurz, tłuszcz, smary itd. W tym celu stosuje się piaskowanie, śrutowanie lub inne metody obróbki mechanicznej, które skutecznie odrywają zanieczyszczenia od elementu. Możliwe jest również wykorzystanie metod czyszczenia chemicznego. Końcowy etap przygotowania to dokładnie opłukanie powierzchni wodą i osuszenie jej. W ramach przygotowania możliwe jest również zabezpieczenie powierzchni specjalnymi preparatami przeciwkorozyjnymi.

Aplikacja farby

Oczyszczona, osuszona i zabezpieczona powierzchnia nadaje się do tego, by nałożyć na nią farbę. Używa się w tym celu natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Niezależnie od zastosowanej metody, proces ten przebiega w specjalnie do tego przeznaczonych kabinach, które umożliwiają m.in. odzysk nadmiary farby, która nie przyczepiła się do powierzchni. Osoba malująca element używa w tym celu specjalnego pistoletu natryskowego, służącym do kierowania strumienia farby oraz regulowania jego parametrów.

Zobacz też: Jak wygląda lakierowanie proszkowe?

Polimeryzacja

Czyli inaczej mówiąc – utwardzanie powłoki malarskiej w temperaturze około 180-220 stopni. Używa się w tym celu pieców konwekcyjnych, w których elementy zamykane są na od 10 do 20 minut. Konieczność rozgrzania powierzchni powoduje, że do malowania proszkowego nie nadają się obiekty zawierające elementy z gumy lub tworzyw sztucznych. Ostatnim etapem malowania jest stygnięcie elementu, które może trwać nawet 4 godziny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz