Artykuł sponsorowany

Lakierowanie proszkowe. Charakterystyka procesu

Lakierowanie proszkowe. Charakterystyka procesu

Jeśli zamierzamy pomalować metalowe elementy w taki sposób, by nie były widoczne żadne niedoskonałości, a warstwa farby była gruba i przez długie lata się nie zniszczyła, nie ma lepszego sposobu niż proces lakierowania proszkowego. Ta metoda wymaga zastosowania odpowiednich farb oraz maszyny, która właściwie je rozpyli. Lakierowanie proszkowe stwarza powłokę dużo bardziej odporną niż farby mokre.

Proces lakierowania krok po kroku

Lakierowanie proszkowe jest popularną metodą malowania różnego rodzaju elementów i konstrukcji metalowych. Przed malowaniem trzeba przygotować dany przedmiot poprzez oczyszczenie powierzchni, co przyczyni się do zwiększenia przyczepności farby. Różne rodzaje metalu czyści się na różne sposoby. Farbę w postaci proszku nanosi się metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Farba doskonale przywiera do powierzchni dzięki temu, że cząstki stają się naładowane ładunkiem elektrostatycznym, a następnie poddają się uziemieniu na danym elemencie. Końcowym etapem jest utwardzanie farby, które polega na umieszczeniu pomalowanego elementu w specjalnym piecu. W temperaturze 200oC farby proszkowe topnieją, a następnie się utwardzają.

Malowanie na sucho a malowanie na mokro

Proces lakierowania proszkowego umożliwia pokrycie elementów bardzo dokładnie, bez widocznych spękań, zanieczyszczeń i pęcherzyków powietrza. Lakierowanie proszkowe nazywane jest także malowaniem na sucho, ponieważ odbywa się ono bez wykorzystania wody. Przeciwieństwem tej metody jest tradycyjne malowanie na mokro, do którego używa się płynnej farby. Ze względu na zalety, jakie wynikają z lakierowania proszkowego, stosuje się je w różnych branżach. Zabezpieczanie metalowych części jest niezbędne m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, meblowym i AGD, gdzie pomalowane elementy są używane jako części mechaniczne lub elementy dekoracyjne.

Sprawdź: Wszystko o lakierowaniu proszkowym.

Główne zalety lakierowanie proszkowego

Procedura lakierowania proszkowego sprawia, że jest ono nie tylko formą dokładniejszą, ale także trwalszą. Powłoka przez długie lata pozostanie trwała i połyskująca, czego nie można powiedzieć o elementach malowanych farbami mokrymi. Dużo większa jest także odporność na korozję, chemikalia, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy wysoką temperaturę. Farby proszkowe są ekologiczne i całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego. Dzięki temu można je stosować w kontakcie z żywnością i wodą pitną. Ekspert z firmy Maleks w Pszczółkach dodaje: Cały proces pozbawiony jest używania rozpuszczalników. Podczas schnięcia farby nie wydostają się żadne szkodliwe substancje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz