Materiał Partnera

Kwas hialuronowy - właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy - właściwości i zastosowanie

O kwasie hialuronowym prawdopodobnie słyszała każda kobieta, ponieważ jest on cennym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej. Jednak występuje nie tylko w postaci kremów i balsamów – związek ten znajduje się we wszystkich żywych organizmach. Co sprawia, że kwas hialuronowy jest jednym z najważniejszych substancji w kosmetyce, kosmetologii i medycynie estetycznej?

Czym jest kwas hialuronowy?

W organizmie człowieka kwas hialuronowy występuje w postaci soli sodowej (hialuronian sodu). Największe stężenia kwasu hialuronowego znajduje się w skórze właściwej (aż 57%), choć ma on duży udział w składzie mazi stawowej oraz w ciała szklistego oka. Za najważniejszą, a przynajmniej najbardziej oczywistą właściwość HA, uważa się zdolność wiązania cząsteczek wody, ale nie jest to jedyna jego funkcja.

Chociaż na opakowaniach większości kosmetyków zawierających kwas hialuronowy znajdziemy informację o jego właściwościach nawilżających, nie zawsze wspomina się o jeszcze jednej bardzo ważnej funkcji, a mianowicie zdolności utrzymywania protein strukturalnych, elastyny i kolagenu – zwraca uwagę ekspert z Kliniki Chirurgii Plastycznej NawMedica we Wrocławiu. Mówiąc prościej, kwas hialuronowy pozwala utrzymać dobrą elastyczność, sprężystość i napięcie skóry.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Skoro HA występuje w skórze naturalnie, po co go uzupełniać? Niestety, z czasem zdolność organizmu do produkcji kwasu hialuronowego spada. Stąd właśnie widoczne oznaki starzenia, czyli stopniowe pojawianie się zmarszczek, wiotczenie skóry i wreszcie utrata owalu twarzy. Dostarczając skórze kwas hialuronowy w odpowiednich dawkach i stężeniu możemy redukować te niechciane zmiany.

Jedną z metod dostarczania HA do skóry jest stosowanie kosmetyków. W dłuższej perspektywie taka pielęgnacja okazuje się niewystarczająca. Substancje zawarte w kremach nie mają zdolności penetracji naskórka, toteż nie docierają do skóry właściwej, gdzie są najbardziej potrzebne. Większą skuteczność można osiągną poddając się profesjonalnym zabiegom w gabinecie medycyny estetycznej.

Specjaliści medycyny estetycznej dysponują szeroką gamą metod służących redukcji zmarszczek, jednak to zabiegi z użyciem preparatów na bazie kwasu hialuronowego cieszą się największą sympatią klientów. Tym, co wyróżnia je na tle metod chirurgicznych (np. liftingu twarzy i szyi) jest znacznie mniejsza inwazyjność i krótszy czas rekonwalescencji. W porównaniu do innych wypełniaczy, takich jak np., botox, koktajle z kwasem hialuronowym są łagodniejsze, ale też bardziej bezpieczne.

Decydując się na zabieg estetyczny z kwasem hialuronowym warto upewnić się, na kosmetykach jakiej marki pracuje dany gabinet. Dobrze rozpoznawalnym producentem koktajli odmładzających z HA, ale też implantów piersi, jest irlandzka firma Allergan. Jej seria JUVADERM obejmuje kilka wypełniaczy w postaci delikatnego żelu o optymalnym stężeniu kwasu hialuronowego z dodatkiem łagodnej substancji znieczulającej, która podnosi komfort pacjenta podczas zabiegu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz