Kwarantanna, nadzór epidemiologiczny, izolacja - czym się różnią?

Kwarantanna, nadzór epidemiologiczny, izolacja - czym się różnią?

Stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych jest obecnie niezwykle ważne. Dzięki temu dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo innych ludzi. Chcesz wiedzieć, na czym polega i kogo dotyczy kwarantanna? Czym jest nadzór epidemiologiczny? Co to jest izolacja? Przedstawiamy pojęcia, które każdego dnia podczas epidemii COVID-19 pojawiają się w przekazach medialnych na całym świecie.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Izolacja

Według Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi izolacja jest to odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną (w tym przypadku koronawirusa), w  celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

Izolacja jest to więc odosobnienie chorego od osób zdrowych - najczęściej w szpitalu. Taka osoba znajduje się w specjalnej izolatce, która zapobiega przeniesieniu wirusa na inne osoby - personel czy pacjentów. Z osobą izolowaną kontaktuje się wyłącznie dedykowany personel zaopatrzony w specjalną odzież ochronną.

Kwarantanna

Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobą zarażoną lub podejrzaną o zarażenie koronawirusem a także wszystkich osób powracających z zagranicy. O jej rozpoczęciu i zakończeniu informuje telefonicznie pracownik sanepidu lub Straż Graniczna.

Osoba przebywająca na kwarantannie musi pozostać w swoim mieszkaniu przez 14 dni liczone od dnia ostatniego kontaktu z zarażonym lub od dnia powrotu z zagranicy. Nie wolno jej wychodzić do sklepu, lekarza czy w celu wyprowadzenia psa na spacer. Nikt nie może też jej odwiedzać. Kwarantanną objęci są również jej bliscy, którzy mieszkają w tym samym domu. Jeśli nie ma ona możliwości odbycia kwarantanny w miejscu zamieszkania, może odbyć ją we wskazanym przez służby ośrodku. 

Jeśli osoba przebywająca na kwarantannie poczuje się gorzej, a zwłaszcza zauważy u siebie takie objawy, jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną  lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego (jeśli ma możliwość udania się tam własnym samochodem).

Kwarantanna podlega ścisłej kontroli policji - za jej nieprzestrzeganie grozi kara do 30 000 złotych. Po dacie jej zakończenia, w przypadku braku objawów COVID-19, może ona wrócić do pracy.

Kwarantanna

Nadzór epidemiologiczny

Nadzór epidemiologiczny jest to obserwacja osoby zarażonej lub podejrzanej o zarażenie, bez ograniczenia jej swobody przemieszczenia się a także wykonywanie badań sanitarno-epidemiologicznych u tej osoby w celu wykrycia biologicznych czynników chorobotwórczych lub potwierdzenia rozpoznania choroby.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się on w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadza się go "na wszelki wypadek", np. w sytuacji, gdy osoba pracowała w budynku, w którym przebywał chory na koronawirusa, ale nie miała z nim bezpośredniego kontaktu. 

W zależności od wywiadu epidemiologicznego osobę tę kwalifikuje się do grupy osób, które powinny odsunąć się od aktywności zawodowej i społecznej lub jedynie obserwować swój stan zdrowia. W pierwszym przypadku osoba objęta nadzorem powinna przejść na pracę zdalną i unikać kontaktów towarzyskich. W obu przypadkach konieczna jest codzienna obserwacja stanu zdrowia, m.in. mierzenie temperatury ciała.


Źródło: pacjent.gov.pl

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży