Materiał Partnera

Kurs pierwszej pomocy - jak przebiega i czego powinniśmy się nauczyć?

Kurs pierwszej pomocy - jak przebiega i czego powinniśmy się nauczyć?

Szkolenia na temat udzielania pierwszej pomocy mają przede wszystkim przekazać nam informacje, jak postępować z poszkodowanymi w różnych wypadkach,czy jak się zachować się na miejscu zdarzenia. Podstawowym zadaniem osoby udzielającej pierwszą pomoc, jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego oraz niedopuszczenie do pogorszenia się jego stanu. Ale czy wszyscy znamy podstawowe zasady udzielania pomocy i czego możemy nauczyć się na profesjonalnym kursie? 

Uczęszczając na kurs pierwszej powinniśmy dowiedzieć się podstawowych kroków przy udzielaniu pierwszej pomocy, a także jak mamy zachować się w danych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Niestety nie wszystkie sytuacje, w których są poszkodowani, będzie wymagała od nas podstawowych zasad udzielania pomocy wyniesionych z domu. W pewnych sytuacjach będziemy musieli działać szybko i profesjonalnie. Takimi sytuacjami są stany bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Działań, których powinniśmy się podjąć, nauczymy się na specjalnych szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dowiemy się, że istnieje specyficzna grupa ludzi, wobec których powinniśmy działać bardzo ostrożnie. Taki kurs podpowie nam jak postępować z poszkodowanymi, którzy są nieprzytomni oraz jakie czynności zastosować w przypadku dzieci, które uległy wypadkowi. Ratownicy medyczni, przeprowadzający szkolenie, uświadomią nas w jakie przypadki wymagają natychmiastowego podjęcia czynności ratujących życie, jakich środków medycznych użyć oraz jakich błędów nie popełniać przy udzielaniu pierwszej pomocy. Standardowe szkolenie powinno składać się z teoretycznych wykładów, dzięki którym posiądziemy konkretną wiedzę oraz z części praktycznej, na której poćwiczymy samodzielnie pierwszą pomoc.

 Jakie ćwiczenia powinny znaleźć się na kursie pierwszej pomocy?

 • Prawidłowa ocena sytuacji, miejsca wypadku oraz stanu poszkodowanego bądź poszkodowanych.
 • Wezwanie odpowiednich służb medycznych.
 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) osoby dorosłej, później także z wykorzystaniem defibrylatora AED.
 • Ustawienie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Tutaj powinny także zostać wymienione osoby, u których może dojść do nieprzytomności.
 • Ratunek osoby zadławionej.
 • Ratunek w przypadku małych dzieci. W punkcie powinny zostać przeprowadzone działania na skutek zadławienia, a także resuscytacja noworodka.
 • Nagłe zatrzymanie krążenia u dzieci, również z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
 • Tamowanie poszczególnych rodzajów krwotoków.
 • Dokładne zaopatrywanie ran.
 • Działania w przypadku złamań otwartych bądź zamkniętych, zwichnięć oraz skręceń kości.
 • Podjęte działania podczas wypadku samochodowego.
 • Postępowanie podczas omdlenia, podejrzenia udaru, zawału, padaczki. 

Warto zorganizować kurs pierwszej pomocy w naszym miejscu pracy, aby pracownicy mogli czuć się bezpieczniej, co będzie zresztą uzasadnione. Jeżeli chciałbyś zlecić przeprowadzenie szkolenia, skorzystaj z usług firmy Misala Leszek. Usługi BHP, która oferuje szkolenia pierwszej pomocy.

Opracowanie:
Rybnik, Szybowcowa 47
tel. 609 540 075
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz