Materiał Partnera

Kurs BHP i nie tylko – z czego jeszcze powinno się szkolić pracowników?

Kurs BHP i nie tylko – z czego jeszcze powinno się szkolić pracowników?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik natomiast musi w takim szkoleniu wziąć udział. Bez kursu BHP pracownik w ogóle nie powinien być dopuszczony do pracy. Może on pełnić obowiązki dopiero po odbyciu kursu. Szkolenie BHP jest więc bardzo ważne, ale warto pomyśleć też o innych zajęciach poszerzających wiedzę pracowników. Na czym one polegają?

Szkolenie BHP to obowiązek

Zanim zaczniemy pracę w nowej firmie, musimy przejść szkolenie BHP. Dopóki pracownik nie zostanie przeszkolony z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, nie może on zacząć pełnić swoich obowiązków. Zorganizowaniem odpowiedniego kursu powinien zająć się pracodawca – prawo nakłada na niego ten obowiązek. Pracownik natomiast ma obowiązek w zorganizowanym szkoleniu uczestniczyć. Podczas kursu instruktor powinien poinformować o zagrożeniach związanych z wykonywaną pracą – dotyczy to zarówno możliwych wypadków, jak i chorób zawodowych. Poza tym pracownik musi poznać przepisy i zasady BHP dotyczące wykonywania pracy na jego stanowisku. Powinien też wiedzieć, jakie są jego obowiązki i jaką odpowiedzialność ponosi w związku z przepisami BHP. Kurs powinien przygotowywać pracownika do wykonywania jego obowiązków w sposób bezpieczny dla niego i dla jego współpracowników.

Szkolenia okresowe

Oprócz kursu, który należy ukończyć przed rozpoczęciem pracy, pracodawcy powinni też organizować okresowe szkolenia BHP – takie szkolenia skierowane są przede wszystkim do kierowników, mistrzów i brygadzistów, pracowników na stanowiskach robotniczych, projektantów maszyn, pracowników służby bezpieczeństwa, a także pracowników biurowych, jeśli w ich pracy pojawiają się czynniki szkodliwe dla zdrowia. Profesjonalne kursy z zakresu BHP i nie tylko prowadzą pracownicy firmy Wiedza. Zakład usługowo-szkoleniowy.

Dodatkowe szkolenia

Oprócz zwykłego szkolenia BHP warto też ukończyć kurs pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z przepisami każdy jest zobowiązany udzielić pierwszej pomocy, jeśli widzi człowieka, któremu grozi utrata życia albo poważny uszczerbek na zdrowiu. Trzeba jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać, żeby osobie poszkodowanej dodatkowo nie zaszkodzić. Zasady pierwszej pomocy na takim kursie są przedstawiane w łatwy, przystępny sposób. Dzięki temu, w razie wypadku w firmie, pracownicy będą wiedzieli, co robić. Podobnie jest ze szkoleniem z zakresu ochrony przeciwpożarowej – zdobyta na nim wiedza także bardzo przyda się w kryzysowych sytuacjach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz