Artykuł sponsorowany

Kupno wózka widłowego. Kryteria wyboru

Kupno wózka widłowego. Kryteria wyboru

Wybór właściwego wózka widłowego powinien pokrywać się z zadaniami, które będzie wykonywał w danym przedsiębiorstwie. Warto także uwzględnić infrastrukturę, w jakiej będzie się poruszał. Trzeba przemyśleć rodzaj napędu, maksymalny udźwig, wysokość podnoszenia, rodzaj masztu i ogumienie. Niezbędne jest także obliczenie kosztów zużytej energii oraz uwzględnienie serwisowania.

Dopasowanie wózka do potrzeb przedsiębiorstwa

Przy zakupie wózka widłowego niezbędne jest uwzględnienie korytarzy roboczych, wysokości regałów, oraz specyfiki przewożonych materiałów, czyli ich ciężaru i sposobu składowania. Istotne będzie także uwzględnienie częstotliwości pracy wózka oraz obliczenie kosztów jego utrzymania. Dlatego warto sprawdzić jego pobór energii, stawki serwisowe czy spalanie. Często można spotkać ogólną wytyczną zwaną kosztem motogodziny wózka, dzięki czemu łatwiej znaleźć modele, które będą tańsze w utrzymaniu. Wózek widłowy musi być dopasowany do specyfiki danej branży, np. praca w warunkach chłodniczych wymaga niezawodności i antykorozyjności w niskich temperaturach.

Rodzaj napędu i udźwig

Rodzaj napędu zależy od tego, gdzie wózek będzie używany. W chłodniach, w branży spożywczej i w pomieszczeniach zamkniętych takich jak hale produkcyjne czy magazyny powinno korzystać się z wózków o napędzie elektrycznym. Będzie on jednak wymagał kilkugodzinnego ładowania baterii. Na przestrzeni otwartej lepiej sprawdzają się wózki spalinowe. Natomiast instalacja LPG jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla otwartych, jak i zamkniętych przestrzeni. Jednym z najważniejszych parametrów przy zakupie wózka jest jego maksymalny udźwig. Przeładowany wózek może się bujać podczas transportu towaru, dlatego trzeba szukać pojazdu, który poradzi sobie z wybraną wagą.

Inne ważne kryteria wyboru

Ciężar, jaki może podnieść wózek jest tak samo istotny jak maksymalna wysokość podnoszenia. Operator powinien swobodnie dosięgać do wszystkich wysokości regałów. W wózku widłowym ważny jest także rodzaj masztu. Rama może być pojedyncza (simplex), podwójna (duplex), lub potrójna (triplex). Warto także zwrócić uwagę na ogumienie. Opony pełne mają dłuższą żywotność, jednak są najbardziej funkcjonalne na równym terenie. Większą amortyzacją wykazują się opony pneumatyczne. Ekspert z firmy HM Serwis w Katowicach dodaje: Przy wysokich wymaganiach dotyczących możliwości wózka widłowego i ograniczonym budżecie można zdecydować się na zakup używanego pojazdu. Jest to sposób na nabycie wózka dobrej jakości po kosztach.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz