Materiał Partnera

Kultura picia kawy w barach kawowych – rodzaje kaw

Kultura picia kawy w barach kawowych – rodzaje kaw

Kofeina bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, a coraz większy odsetek Polaków rozpoczyna dzień od filiżanki kawy. Pijemy ją również w pracy, czy podczas odwiedzin naszych znajomych. Kultura picia kawy jest w naszym kraju bardzo rozwinięta, a coraz więcej spotkań towarzyskich przenosi się do modnych kawiarni, herbaciarni, barów kawowych i innego typu lokali, które serwują napoje oraz desery o niepowtarzalnym smaku.

Trzy osoby na cztery piją kawę codziennie!

Różnego rodzaju badania społeczne wykazują, że wśród dorosłych Polaków spożycie kawy jest na bardzo wysokim poziomie – trzy na cztery osoby deklarują picie, chociażby jednej filiżanki każdego dnia. Dzieje się tak z różnych przyczyn, na które składają się niepowtarzalny smak naparu z owoców kawowca, a także zapach pobudzający zmysły oraz kofeina dodająca człowiekowi energii. Warto zauważyć również względy społeczne. To właśnie kawa jest produktem spożywczym, który pozytywnie wpływa na zachowania socjalne – nikt z nas nie wyobraża sobie spotkań towarzyskich bez świeżo zaparzonej kawy. Nic dziwnego, że takie lokale jak Bar Kawowy Niger przeżywają prawdziwy rozkwit i tłum klientów każdego dnia. Oczywiście wspomniany tłum należy rozważać w kontekście dużego popytu, jeśli chodzi o atmosferę, kawiarnie nadal wyróżniają się swoją przytulnością, intymnością oraz spokojem. Kultura picia kawy w Polsce stale się rozwija i powoli przypomina tą z krajów śródziemnomorskich takich jak Włochy, Hiszpania, Portugalia czy Maroko. To tam ludzie spożywają kawę wspólne w ogrodach kawiarnianych, a w zimniejsze dni przenoszą się do stylowo zaaranżowanych lokali. Polacy również bardzo często są gośćmi kawiarni, barów kawowych czy herbaciarni, w których oprócz różnych rodzajów napojów można skosztować przepyszne desery: lody, sorbety, sałatki owocowe, ciasteczka oraz ciasta.

Najpopularniejsze rodzaje kaw

Socjologowie związani z marketingiem reklamowym już dawno zauważyli, jak kawa pozytywnie wpływa na zachowania międzyludzkie. Wiąże się to z pobudzonymi zmysłami, głównie węchu oraz smaku. To właśnie podążanie za najlepszym aromatem kawy powoduje, że można spotkać ich wiele rodzajów. W barach kawowych serwowane są kawy z całego świata, a zatrudnieni pracownicy mają szeroką wiedzę baristyczną – z pewnością odczujesz różnicę pomiędzy kawą z kawiarni a tą domową. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami kaw tak, aby dokładnie sprecyzować ją pod nasze oczekiwania i upodobania smakowe. Najpopularniejszymi kawami są: espresso o wyrazistym smaku i kremowej piance, ristretto o podwójnej mocy pobudzającej, lungo i americano – kawy na bazie espresso z większym dodatkiem wody i delikatniejszym smakiem. Najczęściej Polacy sięgają jednak w najlepszych kawiarniach po smaki takich kaw jak cappuccino oraz cafe late, która podawana jest w dużych szklankach. Obydwie kawy są bardzo puszyste i wyróżniają się pozbawioną pęcherzyków chmurką spienionego mleka. Kawiarnie dbają również o to, aby ich produkty wyróżniały się spośród innych, dlatego bardzo często oferują kawy z posypkami. Idealnie do nich nadają się maślane herbatniki czy sernik. Latem szczególnie polecana jest kawa mrożona z kawałkami lodu, a także z dodatkiem mięty!

Opracowanie:
Zielona Góra, Mickiewicza 11
tel. 68 325 58 17
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz