Artykuł sponsorowany

Kuchnia ukraińska, czyli jaka? - Restauracja Palanyca

Kuchnia ukraińska, czyli jaka? - Restauracja Palanyca

W podróżach kulinarnych najbardziej lubimy poznawać nowe smaki, niecodzienne dla nas połączenia składników i przypraw, odmiany naszych tradycyjnych potraw. Szukamy nowości, ale również tradycji. Kuchnia ukraińska to kuchnia aromatyczna i wykorzystująca naturalne składniki. Dominują w niej potrawy z mąki i kaszy, ale jest miejsce i dla warzyw. Na czym polega oryginalność tej kuchni?

Mamy to szczęście, że dziś możemy próbować rozmaitych potraw bez konieczności wizyty w kraju ich pochodzenie. Na mapie kulinarnej Polski pojawia się coraz więcej lokali oferujących tradycyjne dania różnych regionów pozwalające poznać tradycję innego kraju. Tak jest w przypadku Restauracji Palanyca, która zapoznaje mieszkańców Bydgoszczy z daniami kuchni ukraińskiej.

Ukraińskie specjały

W wyniku perturbacji historycznych kuchnia ukraińska to połączenie wielu tradycji i smaków. Z pewnością jest wielobarwna i wielonarodowa. Większość potraw bardzo szybko rozpoznamy, ponieważ mamy ich odpowiedniki w polskiej kuchni, ale różnią się od niej sposobem przyrządzenia i składnikami. Podstawą zestawów obiadowych są wyroby mączne, nabiał, kasza gryczana, ziemniaki, kiszonki, cebula i czosnek. Ukraińskie przysmaki to na przykład sało, czyli solona słonina (tłuszczu wieprzowego) przyprawiona obficie czosnkiem, pieprzem czy papryką. Podaje się ją, jako przekąskę z kiszonym ogórkiem i świeżym ciemnym pieczywem. To, co różni tę przekąskę od polskiego smalcu to to, że polski jest wytapiany. Natomiast sało leżakuje w soli dopóki nie pozbędzie się całkowicie wody z tego produktu. Następnie jest ono doprawiane i odstawiane na jakiś czas.

Dania na zimne wieczory

Czuburiek to wielki nadziewany pieróg, który ewoluował razem z potrzebami klientów restauracji. Oryginalnie był podawany z siekanym mięsem baranim, dziś można spotkać go nie tylko z mięsem wołowym, ale i w wersji wegetariańskiej. Wyrabiany jest on z ciasta z mąki pszennej i nadziewany surowym mięsem. Pieróg należy dokładnie zlepić i smażyć na głębokim oleju po obu stronach do czasu aż zrumieni się na złoto. Solianka natomiast to jedna z najsłynniejszych zup ukraińskich. To bardzo oryginalne danie, które powstaje na bazie wywaru mięsnego z kawałkami mięsa (mięso wieprzowe, wołowe, kiełbasa, szynka, wątróbka i serca) z dodatkiem warzyw i przecieru pomidorowego. Nie przypomina ona jednak ani smakiem ani wyglądem polskiej zupy pomidorowej! Czynnikiem wyróżniającym to danie są warzywa, jakie tu dodajemy. W zupie powinny się znaleźć cebula, oliwki, kapary czy ogórki. Często do zupy dodaje się odrobinę masła, aby wydobyć głębię smaku składników i przypraw. Na talerzu podaje się ją z plasterkiem cytryny i łyżką gęstej śmietany oraz posypuje posiekaną natką pietruszki. W naszej Restauracja Palanyca znajdą Państwo tradycyjne smaki Ukrainy, a oprócz wspomnianych dań zaserwujemy także pielmieni, gołąbki po zakarpacku, a także placuszki twarogowe. Zapraszamy również do zorganizowania imprezy okolicznościowej w naszych progach.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Skłodowskiej-Curie 14
tel. 600 251 622
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz