Artykuł sponsorowany

Kuchnia polska – regionalizmy, zapachy i produkty

Kuchnia polska – regionalizmy, zapachy i produkty

Kuchnia polska ma ogromną grupę wielbicieli i zwolenników. Smakosze oraz kucharze wyspecjalizowani w potrawach kojarzonych tradycyjnie z naszym krajem zgodnie podkreślają ich wyjątkowość. Choć niektórzy z nas regularnie stołują się w restauracjach powiązanych z chińską, włoską czy arabską tradycją kulinarną, przywiązanie do polskich potraw widać jak na dłoni. Zwłaszcza na obczyźnie, gdzie chętnie sięgamy po dania typowe dla naszego regionu.

Różnorodność regionalna polskiej kuchni

Trudno współcześnie powiedzieć, że kuchnia polska opiera się tylko na kilku najważniejszych potrawach. Jest bardzo różnorodna i często oparta na regionalizmach. Dania przygotowywane na Podhalu smakują zupełnie inaczej niż te z Wielkopolski, różniąc się przy tym od tych z Kujaw. Mimo że potrawy nazywane są bardzo często tak samo – jak bigos czy pierogi – sposób ich przygotowania i smak zmienia się w zależności od odwiedzanego regionu Polski. Podejście do tego samego zagadnienia może być na tyle inne, że często potrawy o tej samej nazwie potrafią zagwarantować nam zupełnie różne doznania zmysłowe – smakowe, zapachowe i wzrokowe, czasem posiadając także zupełnie inną teksturę. Trudno więc mówić o jednolitości, jeśli chodzi o rozwiązania kulinarne, ale kuchnię polską możemy scharakteryzować inaczej – biorąc pod uwagę obecne w niej aromaty oraz produkty. Jeśli chodzi o te pierwsze, to są one przede wszystkim bardzo intensywne – dania polskie są zwykle dobrze doprawione i pachną już w trakcie przygotowywania. Tak aromatycznych potraw możemy skosztować w restauracjach wyspecjalizowanych w kuchni polskiej. Jedną z nich jest Gospoda Obora.

Jakie zapachy są charakterystyczne w kuchni polskiej?

Definiujące kuchnię polską zapachy to przede wszystkim te kojarzone z procesami kiszenia, wędzenia czy marynowania. Produkty stosowane w kuchni polskiej znajdują się natomiast bardzo blisko natury, często występując tylko w naszej strefie klimatycznej. Cenimy sobie nieprzetworzoną żywność, stosujemy świeży nabiał, warzywa i owoce. Połączenie tych dwóch głównych cech świadczy o wyjątkowości i odrębności polskiej kuchni, której tradycja coraz mocniej rysuje się na naszych talerzach. Tęsknimy za nią przebywając na obczyźnie, starając się znaleźć jadłodajnie oferujące typowo polskie dania. Na szczęście wiele produktów, które niegdyś dostępne były tylko u nas, coraz częściej możemy zakupić także w innych krajach – wszystko dzięki eksportowi ułatwiającemu skosztowanie polskich potraw każdemu zainteresowanemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz