Artykuł sponsorowany

Kuchnia chińska – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Kuchnia chińska – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Warto na początku zaznaczyć, że kuchnia chińska ze względu na ogrom Chin nie jest łatwym do określenia obszarem. Cechuje ją bowiem różnorodność smaków, a także sposobów przyrządzania. Nie oznacza to oczywiście jednak, że kuchni chińskiej nie da się odpowiednio zdefiniować oraz opisać. Na dowód, że jest to możliwe, przygotowaliśmy specjalnie dla was 3 rzeczy, o których trzeba się dowiedzieć w związku z kuchnią chińską.

Składniki

Mimo, że kuchnia chińska odznacza się stosowaniem naprawdę szerokiej gamy zróżnicowanych składników, można wyróżnić trzy podstawowe składniki, na których to bazowana jest zdecydowana większość dań oraz potraw. Zaliczają się do nich imbir, cebula dymka oraz czosnek. Zdarza się co prawda, że tego rodzaju składniki są pomijane, ale to właśnie one nadają potrawom jakże charakterystyczny dla kuchni chińskiej aromat oraz smak. Podczas samego przygotowywania dań, imbir, cebula dymka oraz czosnek najczęściej są szatkowanie, miażdżone oraz krojone w plasterki. Warto też dowiedzieć się nieco więcej o tym, w jakim celu wykorzystywane są te składniki.

Imbir jest nie tylko zdrowy, ale także jest w stanie wydobyć głębie smaku z pozostałych składników wykorzystywanych w potrawach charakterystycznych dla kuchni chińskiej, najczęściej tych z wykorzystaniem mięsa. Cebula dymka z kolei dba nie tylko o sam smak, ale także o walory estetyczne potrawy. Natomiast czosnek, podobnie do imbiru, ma zadanie pogłębiać smak potrawy i nadawać jej unikatowy aromat. Mimo, że to właśnie te składniki są powszechnie uznawane za podstawę kuchni chińskiej, często nieodłączne elementy stanowią także tofu, pak choi czy też kapusta chińska. Pozostałe składniki to między innymi suszone krewetki, orzechy, grzyby oraz ryż, bez którego nie da się obyć.

Podstawą odpowiedniego funkcjonowania kuchni chińskiej jest odpowiednie łączenie powyższych elementów tak, aby łącząc się w całość potrafiły uformować unikatową potrawę, o której trudno zapomnieć, a także której trudno się oprzeć. Kuchnia chińska to kuchnia przede wszystkim aromatów, dlatego polecamy Restaurację Bliss, która potrafi świetnie zadbać o odpowiednie połączenie smaków i aromatów. Sprytne połączenie pozwala bowiem na uzyskanie niesamowitego efektu w postaci potrawy o wyjątkowym smaku, a różnorodność możliwych kombinacji nie pozwala znudzić się tą kuchnią.

Restauracja Bliss, najstarsza chińska restauracja w Warszawie, zyskała uznanie klientów dzięki bogatemu wyborowi autentycznych potraw chińskich oraz wysokiej jakości składników. Oferta obejmuje szeroką gamę dań, od klasycznych przekąsek po wyszukane dania główne, dostępne na miejscu lub na wynos. Klienci mają możliwość korzystania z elastycznych opcji dostawy i odbioru osobistego, dzięki czemu mogą cieszyć się pysznym jedzeniem chińskim niezależnie od okoliczności.

Przyprawy oraz narzędzia

Kolejnym niezbędnym elementem przy tworzeniu dań z kuchni chińskiej jest odpowiedni dobór przypraw. To właśnie w ten sposób nadaje się konkretnym daniom niepowtarzalnego smaku. W celu nadania ostrości daniom, w kuchni chińskiej wykorzystuje się między innymi takie przyprawy, jak pieprz syczuański czy płatki chili. Aby nadać potrawie orientalnego charakteru, wykorzystuje się sosy, oleje oraz octy w postaci sosu rybnego, oleju sezamowego, sosu sojowego, octu ryżowego czy sosu ze sfermentowanej fasoli. Sos rybny oraz sos ze sfermentowanej fasoli działają poniekąd jako zamiennik soli, sos sojowy wzbogaca potrawy o jasny lub ciemny kolor, a ocet ryżowy oraz olej sezamowy wykorzystywane są najczęściej przy tworzeniu potraw słodko-kwaśnych.

Na koniec, wspomnieć trzeba także o wykorzystywanych w kuchni chińskiej narzędziach. Mimo, że specyfika samej kuchni oferującej różnorodne smaki może sprawiać wrażenie, że do tworzenia poszczególnych dań wymagane są skomplikowane i rzadko spotykane narzędzia, w rzeczywistości potrzebne są bardzo podstawowe akcesoria. Zaliczają się do nich takie narzędzia jak tasak, deska do krojenia czy chochla. Jedyny wyjątek stanowi wok, czyli rodzaj głębokiej patelni, który rzadko stanowi podstawę wyposażenia polskiej kuchni. Wok kumuluje ciepło w środku i pozwala na przerzucanie usmażonych składników na ściankę patelni tak, aby nie ulegały one już dalszemu smażeniu jednocześnie utrzymując ciepło.

Opracowanie:
Warszawa, Boczna 3
tel. 22 826 32 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz