Materiał Partnera

Które szczepienia dla psów są obowiązkowe?

Które szczepienia dla psów są obowiązkowe?

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Z jego posiadaniem wiąże się masa radości, ale też obowiązków. Decydując się na kupno szczeniaka lub adopcję dorosłego czworonoga, musimy zapewnić mu wyżywienie, miejsce do spania, sporo naszego towarzystwa i właściwą opiekę medyczną. Zwierzęta- podobnie jak ludzie- borykają się z wieloma schorzeniami. Dzięki zastosowaniu szczepionek można uniknąć wielu z nich. Kiedy koniecznie należy zaszczepić psa?

Profilaktyka zdrowia dla psów

Stosowanie szczepionek budzi obecnie wiele kontrowersji, niezależnie od tego, czy temat dotyczy ludzi, czy też zwierząt. Polskie prawo wymusza na właścicielach czworonogów tylko jedno szczepienie- przeciwko wściekliźnie. Tymczasem  weterynarze są zgodni co do tego, by szczepić psy również przeciwko innych chorobom zakaźnym, które mogą doprowadzić nawet do śmierci czworonoga. Wśród pakietów szczepień można wyróżnić:

  • pakiet dodatkowy- szczepionki te nie są konieczne dla wszystkich psów, zwykle to lekarz weterynarii decyduje o ty, u którego psa warto je wykonać

Specjalista zlecając szczepienia dodatkowe bierze pod uwagę przede wszystkim tryb życia zwierzęcia. Jeżeli jest to pies, który większość czasu spędza w domu i rzadko ma kontakt z innymi czworonogami, pakiet dodatkowy raczej nie będzie potrzebny. Natomiast zwierzak, który uwielbia długie spacery, polowania czy też kąpiele w przypadkiem napotkanych akwenach, powinien zostać poddany nadprogramowym szczepieniom.

Kiedy najlepiej zaszczepić szczeniaka?

Jak informuje specjalista z polecanego Gabinetu Weterynaryjnego w Stargardzie- każdy szczeniak powinien zostać poddany szczepieniom podstawowym. Pierwsze zastrzyki pozwolą uchronić psiaka przed nosówką i parwowirozą. Wykonuje się je między 5 a 6 tygodniem życia zwierzęcia. Po trzech tygodniach, szczenię szczepi się ponownie. Po raz drugi podaje się biopreparat na nosówkę, parwowirozę i – dodatkowo- na chorobę Rubartha. Kiedy piesek ukończy 12 tydzień życia czeka go kolejna wizyta u weterynarza. Tym razem szczepienie zostaje wzbogacone o zastrzyk przeciwko zapaleniu górnych dróg oddechowych, które jest bardzo groźne dla czworonogów. Na samym końcu – między 12 a 16 tygodniem życia psiaka- podaje się szczepionkę przeciwko wściekliźnie. Cały cykl szczepień należy powtarzać co roku, aż zwierzę ukończy 3 lata. Kiedy pies osiągnie ten wiek, szczepionki pięcioskładnikowe podawane są co 2-3 lata, co roku natomiast należy ponowić szczepienie na wściekliznę . Za zaniechanie tego obowiązku, właścicielowi czworonoga grożą konsekwencje prawne.

Opracowanie:
Stargard, Wieniawskiego 16/U/3
tel. 607 654 021
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz