Artykuł sponsorowany

Które skarpetki są najzdrowsze dla stóp?

Które skarpetki są najzdrowsze dla stóp?
Noszenie skarpet jest popularne nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Infekcje bakteryjne i grzybicze stóp to wstydliwy problem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że bardzo często do ich powstawania przyczyniają się niewłaściwie dobrane skarpety. I choć niektórzy producenci kuszą nas szczególnie niskimi cenami, warto przyjrzeć się bliżej ich składowi. Jaki materiał będzie najlepszy?

Z czego są wykonane zdrowe skarpety?

Przede wszystkim tkanina powinna być naturalna. W Polsce królują skarpetki bawełniane, choć coraz częściej możemy znaleźć również bambusowe, cechujące się jeszcze większymi właściwościami bakteriostatycznymi. Ważne jest, aby naturalne włókna stanowiły więcej niż 95% całości. Pozostałe 3-5% jest zarezerwowane dla elastanu, który nadaje skarpetkom sprężystości i uniemożliwia zsuwanie się ze stopy. Dzięki niemu również skarpeta nie odkształca się na stałe i po zdjęciu wracają do pierwotnej formy. Najbardziej niebezpieczne dla naszych stóp są tkaniny syntetyczne, które nie wchłaniają potu i przyczyniają się do szybkiego namnażania drobnoustrojów. Ciepłe i wilgotne środowisko to oaza w szczególności dla grzybów.

Ze ściągaczem czy bez?

Skarpetki ze ściągaczem są uważane za wygodniejsze, gdyż jeszcze lepiej trzymają się na stopie. Bardzo często sięgają po nie sportowcy. Należy pamiętać, że nie każdy ściągacz pozostaje obojętny dla nóg. Zbyt ciasne mogą blokować przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Zamiast klasycznych ściągaczy lepiej wybrać skarpety, które dobrze trzymają się na nodze dzięki odpowiedniej zawartości wcześniej wspomnianych, elastycznych włókienek. Będą one nieco droższe, ale o wiele bardziej komfortowe. Skarpety polecanych marek takich jak Gatta, Wola, Syntex lub Terjax znajdziemy między innymi w hurtowni Rajhurt, której siedziba znajduje się w Bydgoszczy.    

Kiedy warto nosić skarpety?

Noszenie skarpetek wcale nie jak tak banalną czynnością, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób robi to nieprawidłowo. Przede wszystkim powinniśmy dać stopie „oddychać”, dlatego w okresie lata warto przerzucić się na sandały i klapki, zamiast katować nogę dodatkową warstwą materiału. Natomiast w przypadku obuwia pełnego, zawsze warto nałożyć bawełnianą skarpetę. W butach namnaża się wiele drobnoustrojów, dlatego wkładając do niego bosą stopę, narażamy skórę na bezpośredni kontakt z nimi. Dotyczy to w szczególności sportowych adidasów.

Pod żadnym pozorem nie mierzymy obuwia bez skarpety! Trzeba mieć na uwadze, że przed nami but z wystawy zakładało wiele osób, więc możemy łatwo nabawić się grzybicy lub innej infekcji. Skarpety stanowią swego rodzaju barierę pomiędzy naszą skórą a skażonym środowiskiem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz