Materiał Partnera

Które popularne tkaniny najlepiej nadają się do uszycia obrusu?

Które popularne tkaniny najlepiej nadają się do uszycia obrusu?
Naturalny czy sztuczny? Wybierając obrus do jadalni, przede wszystkim chcemy, aby był estetycznie uszyty i możliwie jak najbardziej odporny na plamy. Z tego powodu musimy zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim skład materiału. Niektóre są dodatkowo woskowane, dzięki czemu płyny nie wsiąkają we włókna. Które materiały najlepiej nadają się do uszycia obrusu i jakie cechy charakterystyczne posiadają?

Obrusy naturalne – len i bawełna

Wśród tkanin naturalnych przewagę stanowi przede wszystkim bawełna oraz len. Obrusy uszyte ze szlachetnej bawełny są szczególnie eleganckie, trwałe i łatwo usunąć z nich plamy. Nie mają wiele wad. Jedną z istotnych jest tendencja do szybkiego spierania się koloru. Warto jednak zaznaczyć, że obrusy z bawełny lub z jej domieszką są najchętniej kupowanym rodzajem. Drugą naturalną tkaniną jest len, który w Polsce znamy od setek lat. To materiał wyjątkowo trwały i odporny na usuwanie nawet najbardziej uporczywych plam. Właściwie konserwowany może bez problemu służyć latami i cały czas wyglądać estetycznie.

Jak dbać o lniane obrusy:

  1. Materiał w 100% złożony z lnu można prać w temperaturze nawet 100 stopni, co skutecznie usuwa plamy i drobnoustroje.
  2. Suszenie może odbywać się w suszarkach automatycznych i w sposób klasyczny. Ważne jest, by go nie przesuszać, gdyż możemy mieć trudności z rozprasowaniem.
  3. Len prasujemy zawsze lekko wilgotny.

Obrusy wiskozowe

Wiskoza jest materiałem tanim i powszechnym, dlatego znajdziemy obrusy w wielu różnych rozmiarach i wzorach. Posiada ona jednak wiele wad, które zniechęcają do zakupu. Przede wszystkim tkanina elektryzuje się, za czym większość z nas nie przepada. Jest połyskliwa i śliska, a jej przesuwanie się na stole może irytować. Plamy trudno się spierają, a materiał nie należy do najtrwalszych, dlatego mimo niskiej ceny – będzie raczej mało opłacalną inwestycją.

Obrusy poliestrowe

Obrusy wykonane z samego poliestru, podobnie jak wiskoza nie są zbyt atrakcyjne pod względem funkcjonalności. Zaletą jest szeroki wybór wzorów i barw oraz bardzo niskie ceny. Jednak ze względu na niską odporność na spieranie i plamy, niechętnie się je kupuje.

Tkaniny mogą również powstawać z mieszanki poszczególnych włókien, w zależności od tego, jakie cechy chcemy im nadać. To właśnie poliester często jest stosowany jako domieszka do bawełny, poprawiając jej naturalne cechy. W sklepie Dekoria znajdziemy między innymi wysokiej jakości materiały na obrusy, które w swoim składzie zawierają przewagę bawełny i domieszkę poliestru, zapobiegającego nadmiernemu gnieceniu się.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz