Artykuł sponsorowany

Które elementy obrabiarki zużywają się najszybciej?

Które elementy obrabiarki zużywają się najszybciej?

Obrabiarki do metalu lub drewna służą do nadawania określonych kształtów przedmiotom. Wykorzystuje się je w zakładach przemysłowych, warsztatach rzemieślniczych oraz pracowniach naprawczych. Z powodu intensywnej eksploatacji niektóre elementy obrabiarek zużywają się szybciej niż inne, co powoduje natychmiastowe obniżenie parametrów technicznych maszyny. Które części obrabiarki najczęściej ulegają awariom?

Jakie obrabiarki stosowane są w przemyśle?

Słowo „obrabiarka” nie jest w pełni precyzyjne, gdyż pod tym pojęciem mogą kryć się różne maszyny. Najczęściej używa się go w kontekście maszyn przeznaczonych do obróbki skrawaniem. Mowa tu o tokarkach, frezarkach, wytaczarkach, strugarkach, wiertarkach, wiertarko-frezarkach, dłutownicach, wtryskarkach oraz przeciągarkach. Każda z wymienionych wyżej maszyn spełnia inną funkcję i każda składa się z co najmniej kilku podzespołów, które umożliwiają jej efektywną i bezawaryjną pracę.

Uogólniając, możemy powiedzieć, że konstrukcja maszyn przeznaczonych do obróbki skrawaniem składa się z zespołu napędowego, zespołów ruchów roboczych, zespołów ruchów posuwowych i pomocniczych, zespołów mocowania narzędzi oraz części obrabianych, korpusu, obudowy, podstawy, prowadnic, układu sterowania, układu chłodzenia oraz układu odwiórowywania. Każdy pojedynczy układ zbudowany jest z wielu elementów, a brak lub uszkodzenie nawet jednego z nich może zaważyć na funkcjonalności maszyny.

Które części obrabiarek wymagają częstej wymiany?

Obrabiarki pracują intensywnie i w trudnych warunkach środowiskowych. Narażone są m.in. na liczne przeciążenia mechaniczne, drgania i działanie wysokiej temperatury. Czynniki te powodują szybsze zużywanie się podzespołów, co może doprowadzić do poważnej awarii maszyny. Dlatego też tak ważne są regularne przeglądy techniczne obrabiarek oraz szybka reakcja operatora na niepokojące sygnały dochodzące z maszyny. Systematycznie prowadzone prace konserwacyjne wydłużają żywotność obrabiarek i pozwalają zachować je w znakomitej kondycji technicznej przez długie lata.

Jak informuje specjalista z firmy MultiMasz, która zajmuje się produkcją i sprzedażą części zamiennych do obrabiarek, w maszynach tego typu najczęściej psują się koła i przekładnie zębate, osie, trzpienie, tuleje, wrzeciona, wałki, nakrętki, śruby, sprzęgła oraz hamulce. W maszynach wyposażonych w sprzęgła elektromagnetyczne częstej wymiany wymagają płytki elektromagnetyczne. Awariom nierzadko ulegają także układy hydrauliczne i pneumatyczne, filtry, uszczelki oraz układy smarujące i chłodzące. Praca na uszkodzonej maszynie, nawet jeśli jest możliwa, to nie jest zalecana. Dlaczego? Dalsze użytkowanie takiej obrabiarki zapewne będzie skutkować bardziej kosztowną naprawą. Ponadto ucierpi na tym jakość obrabianych elementów. Naprawa obrabiarki polega na wymianie uszkodzonych części na nowe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz