Materiał Partnera

Które części samochodowe mogą zostać zregenerowane?

Które części samochodowe mogą zostać zregenerowane?

Awaria danej części w samochodzie nie musi oznaczać jej wymiany. Jest wiele elementów auta, które mogą zostać zregenerowane. Jest to sposób na oszczędzenie sporej ilości pieniędzy, szczególnie kiedy mowa o naprawdę drogich częściach, jak turbosprężarka, alternator czy filtr DPF. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega regeneracja części samochodowych oraz, które z nich mogą zostać poddane temu zabiegowi.

Na czym polega regeneracja części samochodowych?

Regeneracja to nic innego, jak “remont” danego elementu. Co ważne, po regeneracji każdą część obejmuje gwarancja. Warto także zaznaczyć, że ich jakość i skuteczność, a także żywotność nie różni się niczym w porównaniu do fabrycznie nowej części. Niektóre podzespoły wymagają wymiany kilku elementów wewnątrz ich konstrukcji, większość wystarczy jednak wyczyścić, co umożliwi dalszą eksploatację. Ciekawostką może być fakt, że regeneracja silnika czy innych części pozwala często wyeliminować niektóre błędy konstrukcyjne. Dzięki temu otrzymujesz element o większej skuteczności działania i bezawaryjności.

Części, które mogą być regenerowane

Niestety nie każdy element samochodu może zostać poddany “remontowi”. Mowa tutaj na przykład o świecach zapłonowych. Warto podkreślić, że również części powypadkowe nie nadają się do regeneracji. Jakie więc mogą przejść ten zabieg? Oto one:

  • Silnik i zapłon - nie wszyscy mogli o tym wiedzieć, ale tak! Silnik może być regenerowany! Zarówno cały układ, jak i poszczególne elementy. Co ciekawe, silniki regenerowane są naprawdę często. Koszt takiego zabiegu zależy od stopnia zużycia oraz ilości nienadających się do eksploatacji elementów. Na cały proces składa się sprawdzanie gniazd zaworowych, wymiana tłoków i panewek, czy wygładzanie cylindrów. A to tylko kilka czynności, jakim poddawany jest silnik przy regeneracji.
  • Rozrusznik - jedna z najdroższych po silniku części całego samochodu. Na szczęście jest możliwość jego regeneracji. Cały element jest naprawdę drogi, jednak wymieniając jego poszczególne części, można sporo zaoszczędzić. Zmienia się między innymi szczotki, tulejki czy elektromagnes.
  • Alternator - w tym elemencie możesz wymienić praktycznie wszystko oprócz obudowy. Stąd nie musisz się obawiać kosztów zakupu nowej części. Regeneracja alternatora, jak to wygląda? Pozbywa się przy tym zużytych mostków prostowniczych, łożysk i pierścieni ślizgowych.
  • Filtr DPF - kolejna naprawdę droga część samochodu. Odpowiada za mniejszą emisję spalin do atmosfery. Niestety dość często kanaliki filtra się zapychają. Po co jednak wymieniać i wydawać sporą ilość gotówki? Regeneracja filtra DPF nie należy do trudnych zadań. Wymusza się wtedy dopalanie sadzy i przedmuchuje lub przepłukuje filtr.

To nie jedyne części samochodowe, jakie mogą zostać “wyremontowane". Możliwa jest także regeneracja układu napędowego, w tym również skrzyni biegów. Mogłeś nie wiedzieć, ale regeneracji podlegają także części nadwozia, takie jak reflektory. Samodzielny “remont” nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej całość zlecić profesjonalnej firmie, która zajmuje się tym od lat i ma do tego odpowiednie środki, narzędzia, a także doświadczonych pracowników. W kwestii regeneracji podzespołów, takich jak silnik możesz liczyć na firmę Motortech.

Opracowanie:
Szczecin, Chopina 11a
tel. 515 156 156
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz