Materiał Partnera

Która karma dla gołębi jest najlepsza?

Która karma dla gołębi jest najlepsza?
Pokarm dla gołębi powinien być odpowiednio zbilansowany pod kątem składników odżywczych. W żywieniu ptaków dużą rolę odgrywa nie tylko ogólny skład paszy, ale również jej struktura. Pożywienie jest najważniejszym elementem hodowli i chowu zwierząt, stanowiąc główny element ich dobrobytu. W jaki sposób powinna być skomponowana karma i gdzie najlepiej ją kupować?

Składniki karmy dla gołębi

Układ pokarmowy ptaków jest przystosowany do trawienia twardych i bogatych w błonnik ziaren. Co więcej, właśnie takie składniki powinny regularnie spożywać, gdyż ich struktura stymuluje przewód pokarmowy i dba o jego zdrowotność oraz właściwy rozwój.

Najpopularniejsze składniki w karmie dla gołębi:

  • Pszenica – ma wysoką zawartość energetyczną (największą zaraz po kukurydzy) i sporo białka. Nie powinna jednak przekraczać 20% w mieszance.
  • Kukurydza – jest dodatkiem energetycznym, Ze względu na niewielkie rozmiary ptaków, jej ziarna nie mogą być zbyt duże.
  • Groch – uzupełnia białko, szczególnie polecany w okresie intensywnego wzrostu młodych ptaków. Podobnie jak kukurydza, jego rozmiary nie powinny być zbyt duże.  
  • Milo/Sorgo – zboże pokrewne do owsa, zawiera dużą ilość witamin z grupy B.
  • Dari – ziarno bogate w białko, witaminy oraz cenne kwasy tłuszczowe.
  • Proso – nie tylko bogate w składniki odżywcze, ale przede wszystkim lubiane przez ptaki.
  • Słonecznik, rzepak i siemię lniane – ziarna oleiste, stanowiące dodatek tłuszczowy. Siemię wspomaga trawienie i chroni przewód pokarmowy przed uszkodzeniami.

Należy pamiętać, że gołębie żywimy w zależności od etapu rozwoju. Najbardziej wymagające są ptaki młode, które intensywnie rosną i rozwijają się. Warto do paszy stosować również dodatki w postaci premiksów zawierających witaminy i minerały.

Gdzie kupować pokarm?

Ptaki podobnie jak ssaki mają swoje ulubione pokarmy, dlatego nie wszystko, co im damy będą zjadały ze smakiem. Ważne jest przede wszystkim zróżnicowanie. O wiele lepsze są mieszanki o strukturze niejednolitej, w których znajdziemy wiele różnorodnych gatunków ziaren. Pokarm dla gołębi można kupować w sklepach zoologicznych lub przygotowywać samodzielnie. Karmę ma w swojej ofercie między innymi sklep zoologiczny Zoogutek, a jego przedstawiciele są gotowi doradzić w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Jeśli nie mamy doświadczenia w chowie i hodowli gołębi, lepiej zdać się na gotowe mieszanki paszowe. Przygotowując pokarm samodzielnie, nie tylko musimy znaleźć źródło wysokiej jakości półproduktów, ale też wiedzieć, w jaki sposób układać proporcje – jest to nie lada wyzwanie dla laika. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać gołębiom pieczywa! I choć popularne jest karmienie miejskich ptaków chlebem – przynosi to więcej szkód niż pożytku. U zwierząt może pojawić się otyłość oraz problemy związane z układem trawiennym.  

Opracowanie:
Szprotawa, pl. Walki Młodych 2a
tel. 665 841 177
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz