Materiał Partnera

Kto powinien prowadzić i jak wygląda księga przychodów i rozchodów?

Kto powinien prowadzić i jak wygląda księga przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów tzw. KPiR to dokument umożliwiający rozliczenie działalności z urzędem skarbowym. Powinny ją prowadzić m.in. osoby fizyczne mające jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółki cywilne. Na czym polega jej prowadzenie oraz kto konkretnie jest do tego zobligowany? Dowiedz się więcej o tym, czemu KPiR jest ważną ewidencją z zakresu podatków.

Księgowość: Czym jest księga przychodów i rozchodów oraz jak konkretnie wygląda?

Księga przychodów i rozchodów umożliwia bieżącą ewidencję księgową, gdyż zapisuje się w niej wszystkie przychody oraz wydatki firmy. KPiR jest najprostszą formą rozliczania, dlatego jest bardzo często wybierana przez wielu przedsiębiorców. Bez względu na to, czy tego typu księgowość prowadzona jest przez biuro księgowe czy samodzielnie, KPiR musi zawierać pozycje takie jak przychody oraz wydatki, w których zawierają się: zakupy towarów, koszt prowadzenia działalności oraz prac badawczo-rozwojowych. Warto podkreślić, że chociaż ewidencja skrupulatnie określa finanse firmy, to nie uwzględnia się w niej m.in. zaliczek, jednorazowej pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej bądź kosztów realizacji działań w trakcie ich trwania. Dodatkowo, księgowość w KPiR (prowadzona np. przez biuro rachunkowe Mariola Skórzyńska-Ostatek z Piły) powinna być ewidencjonowana od 1 stycznia bądź od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Następnie w ciągu 20 dni należy poinformować urząd skarbowy, któremu podlega podatnik. W praktyce, najczęściej zgłoszenie faktu prowadzenia uproszonej księgowości przy użyciu KPiR odbywa się poprzez formularz CEIDG-1 wypełniany podczas rejestracji działalności gospodarczej. Co warto podkreślić, to także fakt, że uproszczona lub pełna księgowość może mieć formę tradycyjną lub elektroniczną. Ponadto, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów niezależnie od tego, czy samodzielnie, czy z pomocą biura księgowego ma odpowiednią strukturę i np. w formie papierowej składa się aż z 17 kolumn do uzupełnienia. Dodatkowo, księga przychodów i rozchodów przechowywana jest w miejscu wykonywania działalności bądź w tym, którą podatnik wskazał jako siedzibę.

Kto jest zobligowany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Do prowadzenia KPiR zobligowani są podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby prowadzące spółki jawne, cywilne oraz spółki partnerskie. Co warto podkreślić, to fakt, że księga powinna być prowadzona na bieżąco, tj. zapisy powinny być dokonywane pod koniec każdego dnia. Z kolei, jeśli tego typu księgowość prowadzi biuro rachunkowe, to wpisy powinny być dokonywane w kolejności w jakiej następowały do 20 dnia każdego miesiąca.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz