Materiał Partnera

Kto może ubiegać się o alimenty?

Kto może ubiegać się o alimenty?

Niektórzy alimenty kojarzą głównie ze świadczeniem pieniężnym na rzecz utrzymania dziecka. Jednak o tego rodzaju środki mogą starać się również rodzice oraz osoby będące rodzeństwem. Zdarzają się nawet sytuacje, kiedy to dalsi krewni są zobowiązani do wypłacania takich świadczeń. Sprawdź, kto dokładnie i w jakich sytuacjach może wystąpić do sądu z wnioskiem o alimenty.

Alimenty ze strony uprawnionego i zobowiązanego

Według polskiego prawa, w przypadku świadczeń alimentacyjnych, można wyróżnić stronę uprawnioną oraz zobowiązaną. Pierwsza sytuacja dotyczy osób, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie, czyli dzieci, małoletnich oraz pełnoletnich do zakończenia nauki i zdobycia zawodu. Jest to również możliwe w przypadku rodziców, dziadków czy małżeństwa, którzy nie posiadają środków na zaspokojenie uzasadnionych potrzeb. Alimenty ze strony zobowiązanego natomiast pojawiają się w sytuacji, kiedy rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie posiadają możliwości zarobkowe i majątkowe, które umożliwiają im wypłacenie świadczenia swoim krewnym. Pozew o alimenty powinien zawierać wszystkie informacje określające życiową sytuację, dane osobowe, doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie płatnika. Według prawa o alimenty od najbliższych mogą ubiegać się:

  • Dzieci biologiczne

  • Dzieci adoptowane

  • Małżonkowie po rozwodzie lub separacji

  • Rodzice

Świadczenie alimentacyjne od krewnych

Najczęściej alimenty są płacone przez rodziców na dzieci, które nie są w stanie same się utrzymać. Jednak o takie świadczenie mogą starać się również osoby o innym stopniu pokrewieństwa. Przykładowo osoba dorosła, żyjąca w niedostatku, może wnieść o alimenty od swojej siostry lub brata. W takiej sytuacji warto sięgnąć po porady prawne do profesjonalnych doradców, takich jak Kancelaria Radcy Prawnego Marioli Kartus,  która przygotuje wszystkie pisma procesowe i dokładnie zna prawo rodzinne. Warto również pamiętać, że obowiązek alimentacyjny może dotyczyć również dalszych krewnych. Dzieje się tak w sytuacji, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności. Wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb uprawnionego i możliwości zarobkowych zobowiązanego.
Opracowanie:
Janki, Poniatowskiego 33
tel. 22 720 44 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz