Artykuł sponsorowany

Kto może pracować na wysokościach?

Kto może pracować na wysokościach?

Praca na wysokości – w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, zaliczana jest do szczególnie niebezpiecznych. Upadek z wysokości jest częstą przyczyną ciężkich lub śmiertelnych wypadków. Dlatego z uwagi na wysoki stopień zagrożenia zdrowia i życia pracowników, podczas jej wykonywania muszą zostać zachowane wyjątkowe środki ostrożności. Kto może ją wykonywać?

Wykonywanie prac na wysokościach

Praca na wysokości to przede wszystkim praca na rusztowaniach, stropach, kominach, drabinach i konstrukcjach budowlanych znajdujących się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem terenu lub poziomem podłogi. Nie jest nią natomiast – niezależnie od wysokości, praca na powierzchni, jeśli powierzchnia ta jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi albo wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Kto może pracować na wysokościach?

Osoba, która zdecyduje się na taką formę pracy musi wykazać się szczególnymi predyspozycjami. Przede wszystkim nie może mieć lęku wysokości. Musi to być osoba opanowana i odpowiedzialna w obliczu niebezpieczeństwa. Dyskredytujące jest również nadużywanie alkoholu i innych używek, które mają wpływ na równowagę i percepcję. Natomiast zgodnie z przepisami, do wykonywania pracy na wysokości mogą być dopuszczeni jedynie pracownicy, którzy posiadają aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości i odbyli szkolenie w zakresie bhp oraz instruktaż stanowiskowy. Pracownicy muszą być zapoznani z oceną ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz mieć zagwarantowane środki ochrony indywidualnej.

Obowiązki pracodawcy względem pracowników

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracownika wykonującego prace na wysokości ponosi również pracodawca. Ma on szereg obowiązków, których celem jest zapewnienie bezpiecznego wykonania pracy. Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia bezpośredniego nadzoru nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób, zapewnienia środków ochrony indywidualnej i zbiorowej oraz zagwarantowanie pracownikom instruktażu stanowiskowego. Pracodawca powinien również pamiętać o tym, że zgodnie z wymogami na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, powinny być zainstalowane balustrady o szczególnej budowie. Jeżeli zamontowanie balustrad jest niemożliwe, pracownicy muszą mieć zapewniony odpowiedni rodzaj sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości jak: szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji lub szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz