Artykuł sponsorowany

Kto może być biegłym rewidentem i jakie są obowiązki osoby na tym stanowisku?

Kto może być biegłym rewidentem i jakie są obowiązki osoby na tym stanowisku?

Niektóre osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą zdawać sobie sprawę, iż mogą podlegać obowiązkowemu badaniu sprawozdań finansowych. Realizacją tego typu zadań zajmują się biegli rewidenci. Kim są osoby wykonujące prace w tym zawodzie, jak zostać biegłym rewidentem, a także, co dokładnie należy do jego obowiązków?

Biegły rewident – kim jest ta osoba?

Osoba pracująca jako biegły rewident zajmuje się przede wszystkim czynnościami polegającymi na rewizji finansowej, czyli na audycie finansowym. Audyt wykonuje się poprzez badania sprawozdań finansowych. Celem jego przeprowadzenia jest ustalenie, czy przedstawiona przez daną jednostkę sytuacja finansowa oraz majątkowa jest rzetelna i wykonana prawidłowo. Usługi audytorskie oferuje firma Audyt Biegły Rewident Bogdan Grecki z Warszawy.

Jednak to, kto może być biegłym rewidentem, zapisane jest w art. 3 ust. 2 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Zgodnie z tymi zapisami biegłym rewidentem może być osoba fizyczna, która zajmuje się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej na własny rachunek. Poza tym pracę w tym zawodzie może wykonywać wspólnik podmiotu, który posiada uprawnienia do przeprowadzania badań sprawozdań finansowych. Ponadto biegłym rewidentem może zostać osoba pracująca w firmie audytorskiej.

Kto może zostać biegłym rewidentem?

Aby dana osoba mogła wykonywać obowiązki, jakie spoczywają na biegłym rewidencie, musi wpierw zostać wpisana do rejestru biegłych rewidentów. Aczkolwiek, by tak się stało, muszą zostać spełnione konkretne warunki. Przede wszystkim osoba chcąca zostać biegłym rewidentem musi korzystać z pełni praw publicznych, a także posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i posługiwać się polskim językiem w piśmie i mowie. Oprócz tego jej opinia nie może być poszkalowana. Kolejny warunek to brak prawomocnego wyroku, który skazywałby za umyślne popełnienie przestępstwa. Kandydat na biegłego rewidenta musi także ukończyć studia wyższe, a do tego posiadać potwierdzenie od Komisji Egzaminacyjnej, że:

  • odbył roczne praktyki w zakresie rachunkowości i dwuletnią aplikację w firmie audytorskiej,
  • odbył trzyletnią aplikację w firmie audytorskiej.

Oprócz tego osoba chcąca zostać biegłym rewidentem musi złożyć przed Komisją Egzaminacyjną egzaminy dla kandydatów na rewidenta biegłego z pozytywnym wynikiem z egzaminem dyplomowym oraz złożyć ślubowanie, które składa się przed prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Co należy do obowiązków biegłego rewidenta?

Biegły rewident musi postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem. Poza tym jego obowiązkiem jest ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji zawodowych, co musi wykonywać w każdym roku kalendarzowym. Ponadto musi przestrzegać standardów rewizji finansowej, etyki zawodowej i zasad niezależności, a także uchwał Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Kolejny obowiązek, jaki spoczywa na biegłym rewidencie to opłacanie składek członkowskich. Niewywiązanie się z tego obowiązku jest równoznaczne z brakiem możliwości wykonywania zawodu biegłego rewidenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz