Artykuł sponsorowany

Księgowość w firmie - obsługa rachunkowa firm

Księgowość w firmie - obsługa rachunkowa firm

Zakładacie firmę? Dobry księgowy już na etapie wypełniania  druku CEIDG-1 pomoże Wam zdecydować o  formie rozliczania podatku dochodowego oraz rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej. Dobrze się zastanówcie, bo od decyzji podejmowanych na samym początku, zależy przyszłość Waszej firmy.

Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów jest najpopularniejszą formą prowadzenia księgowości. Jeśli wybierzecie formę opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatku liniowego, jej prowadzenie będzie dla Was obowiązkowe. Obowiązek prowadzenia KPiR nakładany jest nie tylko na osoby fizyczne, ale także na spółki jawne, partnerskie i cywilne zakładane przez osoby fizyczne, których przychody netto za poprzedni rok nie przekroczyły 2 000 000 euro. Ewidencja w KPiR obejmuje m.in. księgowanie zdarzeń gospodarczych, ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wyposażenia, czyli te elementy, które są niezbędne dla ustalenia zobowiązania w podatku dochodowym.

Ryczałt czy karta podatkowa?

Uproszczoną formę opodatkowania działalności gospodarczej, oprócz księgi przychodów i rozchodów, stanowi również ryczałt ewidencjonowany. Mogą zdecydować się na niego osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę osobową, której przychód nie przekroczył 250 tys. euro.  Firma jest zobligowana do płacenia podatku od przychodu, co więcej nie mogą pomniejszyć go o koszty jego uzyskania.  Pamiętajcie jednak, że Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jasno określa, jakie zawody i typy działalności nie mogą rozliczać się na tych zasadach.  Inną formą księgowości uproszczonej, którą mogą wybrać przedsiębiorcy indywidualni oraz właściciele spółek, jest karta podatkowa. Przedsiębiorcy co miesiąc odprowadzają  do Urzędu Skarbowego stałą kwotę. Jej  wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców gminy, na terenie której założona została firma. Oczywiście również i w tym przypadku trzeba spełnić konkretne warunki, aby móc rozliczać się na tych zasadach.

Współpracując z doświadczonym księgowym, dowiecie się, jaka forma będzie dla Was najlepsza. Obowiązkiem biura rachunkowego w ramach obsługi przedsiębiorstwa rozliczającego się na podstawie ryczałtu będzie m.in. prowadzenie ewidencji przychodów, wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych czy też ewidencji wyposażenia. Przy karcie podatkowej zadba zaś m.in. o prowadzenie ewidencji pracowników oraz indywidualnych kart przychodów dla każdego pracownika, składanie deklaracji PIT-16A i zawiadamianie Urzędu Skarbowego o wszystkich zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego zawartego we wniosku dotyczącym wyboru karty podatkowej.

Pełna księgowość, czyli księgi rachunkowe

Pełna księgowość jest odgórnie narzucona na spółki kapitałowe, spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, a także na osoby  fizyczne i inne grupy przedsiębiorców, jeśli osiągną przychody powyżej 2 mln euro. O ile prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów czy też rozliczanie się na zasadach ryczałtu i karty podatkowej, nie sprawia wielkiej trudności, prowadzenie ksiąg rachunkowych jest o wiele bardziej skomplikowane i wymaga znajomości prawa podatkowego i zasad rachunkowości. Nie obędzie się więc bez pomocy biura rachunkowego. Obsługą pełnej księgowości Waszej firmy zajmie się biuro rachunkowe Optima z Torunia. Dzięki prowadzeniu księgi głównej, ksiąg pomocniczych, wykazów aktywów i pasywów oraz zestawieniu obrotów i sald uzyskacie pełny obraz sytuacji finansowej. Biuro z przyjemnością opracuje również zakładową politykę rachunkowości oraz zajmie się tworzeniem sprawozdań finansowych. 

Opracowanie:
Toruń, kard. Wyszyńskiego 14a lok. 12
tel. 570 250 255
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz