Materiał Partnera

Księgowość w dobrych rękach. Dlaczego warto korzystać z usług biur rachunkowych?

Księgowość w dobrych rękach. Dlaczego warto korzystać z usług biur rachunkowych?

Prowadzenie dokumentacji finansowej i podatkowej jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj i wielkość prowadzonej firmy. Im bardziej złożona jest księgowość, tym trudniej opanować jej zasady, tym bardziej że wiele z nich podlega nieustannym zmianom. Śledzenie nowych rozporządzeń i wprowadzanie ich w życie wymaga doświadczenia oraz umiejętności interpretacji. Specjalizują się w tym biura rachunkowe.

Księgowość – problem każdego przedsiębiorcy

Prowadzenie dokumentacji finansowej jest nieodłączną częścią każdej działalności gospodarczej. Obowiązek ten wynika z konieczności odprowadzania podatków, których wysokość powinna być dokładnie udokumentowana. Rejestrowanie wydatków i dochodów pozwala też na dokonywanie różnych odliczeń i korzystanie z ulg, dzięki którym biznes jest bardziej opłacalny. Niestety, polskie prawo podatkowo-finansowe nie należy do prostych, a systemy prowadzenia dokumentacji są różne, zależnie od typu i wielkości przedsiębiorstwa. O ile z wypełnianiem prostej księgi przychodów i rozchodów poradzi sobie prawie każdy rzemieślnik, pełna księgowość jest już trudna do opanowania.

Istnieją różne rozwiązania tego problemu. Jednym z nich jest ukończenie kursu prowadzenia ksiąg dla przedsiębiorców. Drugi to stworzenie działu księgowości we własnej firmie. Trzeci, znacznie praktyczniejszy i bezpieczniejszy, to powierzenie tego obowiązku profesjonalnej firmie usługowej, jaką jest np. Biuro Rachunkowe BG ze Szczecina. Ta ostatnia opcja jest dobrym rozwiązaniem dla mniejszych firm, w których liczba księgowanych dokumentów czy przygotowywanych deklaracji podatkowych nie wymaga zatrudniania księgowej na etacie.

Dlaczego warto powierzyć księgowość wyspecjalizowanej firmie?

Powodów korzystania z profesjonalnych usług jest wiele. Najważniejszym jest doskonała znajomość zasad rachunkowości oraz prawa finansowego i podatkowego przez pracowników biura rachunkowego. Dzięki temu klient zyskuje gwarancję, że jego dokumentacja będzie prowadzona właściwie i na bieżąco. Kolejnym argumentem jest oszczędność czasu. Samodzielne przekopywanie się przez sterty zaświadczeń, faktur i rachunków, protokołów i innych dokumentów pochłania wiele godzin, nie wspominając o kolejnych, wynikających konieczności ich właściwego posegregowania, opisania i zaksięgowania. Warto pamiętać, że jednym z obowiązków podatnika jest przechowywanie dokumentacji finansowej tak, aby była gotowa do wglądu i czytelna dla ewentualnych kontrolerów. Wykwalifikowana księgowa doskonale wie, jak o to zadbać.

Wśród wielu problemów, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy są odpisy amortyzacyjne, rozliczenia urlopów i świadczeń socjalnych, odliczanie darowizn na cele społeczne, ustalanie stopy podatkowej czy zwolnienia z podatku VAT. Wszystkie te problemy i wiele innych kwestii bez trudu rozwiąże biuro rachunkowe, które oferuje obsługę księgową. Ponadto, nawiązując stałą współpracę z taką firmą, przedsiębiorca otrzymuje wsparcie osobistego księgowego. Osoba „przydzielona” do obsługi jego firmy zazwyczaj opiekuje się nią w szerokim zakresie, podpowiadając korzystne rozwiązania zwłaszcza w kwestiach rozliczeń podatkowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz