Materiał Partnera

Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej

Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej

W Polsce każdego dnia przybywa średnio ponad 900 jednoosobowych działalności gospodarczych i obecnie działa ich już w naszym kraju około 3 mln. Dla tego typu przedsiębiorstw jednym z najważniejszych warunków funkcjonowania jest zachowanie płynności finansowej, czyli kwestie związane bezpośrednio z księgowością. O jakich aspektach w kwestiach prowadzenia firmy muszą pamiętać mikroprzedsiębiorcy?

Forma opodatkowania małej firmy

Duże znaczenie dla funkcjonowania jednoosobowej działalności gospodarczej będzie miała wybrana forma opodatkowania. Może to być ewidencjonowany ryczałt obligujący do księgowania przychodów lub podatkowa księga przychodów i rozchodów opierająca się na ewidencjonowaniu wartości sprzedaży i wydatków. Zanim wybierzemy którąkolwiek z opcji, a nawet zanim założymy działalność, warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą z biura rachunkowego. Dzięki poznaniu specyfiki naszej działalności oceni on, która forma będzie pod względem kosztów optymalna i pozwoli nam zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy.  

Zasady prowadzenia księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej

Osoba prowadząca firmę w ramach uproszczonej księgowości musi także:

  • prowadzić rejestr VAT (o ile jest podatnikiem VAT),

  • ewidencjonować środki trwałe i wartości niematerialnoprawne o wartości przekraczającej 3,5 tys. zł,

  • ewidencjonować składniki wyposażenia o wartości przekraczającej 1,5 tys. zł,

  • ewidencjonować przebieg pojazdu, o ile jest on używany do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,

  • wystawiać faktury przychodowe w programie księgowym,

  • uiszczać opłaty na poczet ZUS do 10. dnia miesiąca,

  • do 20. dnia miesiąca uiszczać zaliczkę na podatek dochodowy oraz do 20. dnia miesiąca na podatek VAT,

  • składać deklarację VAT oraz wysłać plik JPK (Jednolity Plik Kontrolny).

Dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, wszystkie obowiązki związane z regularnymi czynnościami firmy oraz zadaniami związanymi z kierowaniem przedsiębiorstwem od strony księgowej, mogą być bardzo trudne do pogodzenia. Dlatego przynajmniej na początku warto zdecydować się na wsparcie biura rachunkowego świadczącego usługi księgowe. Taką działalność prowadzi m.in. Renata Błasiak w ramach firmy TAXEX – biuro rachunkowe, działającej w Raszynie w woj. mazowieckim. Dzięki pomocy na etapie trudnych początków łatwiej podołamy wyzwaniom związanym z prowadzeniem własnej firmy oraz będziemy mieć pewność, że wszystkie operacje zostały zaksięgowane zgodnie z literą polskiego prawa.  

Opracowanie:
Raszyn, al. Krakowska 99a lok. 3
tel. 22 724 42 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz