Materiał Partnera

Księgarnie internetowe nadzieją polskiego czytelnictwa

Księgarnie internetowe nadzieją polskiego czytelnictwa

W dobie upowszechnienia dostępu do Internetu i zdobyczy techniki coraz więcej Polaków decyduje się robić książkowe zakupy w księgarniach internetowych, które sukcesywnie spychają tradycyjne sklepy stacjonarne do lamusa. Wpisuje się to we współczesny trend przenoszenia dużej części sprzedaży w różnych branżach właśnie do sieci, wynikający ze zmieniających się wymagań i oczekiwań klientów. Ale czy księgarnie internetowe mogą sprawić, że Polacy będą czytać więcej?

Stan czytelnictwa w Polsce od wielu lat niestety nie może być powodem do narodowej dumy. Jednak mimo że regularnymi czytelnikami określa się zaledwie niecałe dziesięć procent naszego społeczeństwa, a blisko dwie trzecie w ciągu roku nie sięga po choćby jedną książkę, to jednak księgarnie – szczególnie te nieco większe – wciąż mają się całkiem nieźle. Każdy rasowy bibliofil bez wahania potwierdzi, że nie da się niczym zastąpić uczucia, jakie daje niespieszne przemierzanie alejek ciągnących się pomiędzy półkami, pękającymi w szwach od świeżutkich tomów, i rozkoszowanie się zniewalającym zapachem nowego papieru i tuszu drukarskiego. A jednak wszystko wskazuje na to, że coraz częściej kupujący książki podchodzą do sprawy bardziej pragmatycznie i stawiają na wygodę, jaką dają księgarnie internetowe.

książki

Z czego wynika fakt, że polscy czytelnicy coraz częściej decydują się, by książkowe zakupy robić właśnie w księgarniach internetowych, a nie w stacjonarnych salonach? Po pierwsze, jest to dużo szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że dzięki zdobyczom współczesnej technologii od przeczytania najnowszej powieści ulubionego pisarza dzieli nas dzisiaj zaledwie kilka kliknięć w komputerze, na tablecie lub smartfonie. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, wybraną książką będziemy mogli się cieszyć już następnego dnia. W świecie pełnym zapracowanych, zabieganych i wiecznie spieszących się dokądś ludzi wycieczka do księgarni w pobliskim centrum handlowym jawić się może niemal jako wyprawa na koniec świata. W księgarni internetowej natomiast nie ma potrzeby biegać po salonie w poszukiwaniu odpowiedniego regału, modląc się, by akurat tytuł, który sobie upatrzyliśmy, był dostępny w tym konkretnym punkcie – bo jeśli tak nie będzie, trzeba będzie jechać do innego miejsca i cała zabawa zacznie się od początku. W księgarni internetowej wszystko można sprawdzić i zamówić niemal dosłownie jednym paluszkiem.

Szczególnie istotne jest to teraz, w okresie przypadającym na koniec wakacji, kiedy spora część rodziców i młodzieży szkolnej postanawia rozpocząć poszukiwania wszystkich potrzebnych w nadchodzącym roku szkolnym podręczników. A przecież podręczniki to jedynie czubek góry lodowej! Każdy uczeń – a także student – musi się zaopatrzyć w zeszyty, długopisy i wiele innych przyborów, które będą mu potrzebne podczas lekcji i zajęć. Można oczywiście spędzić wiele godzin w stacjonarnej księgarni, z obłędem w oczach zbierając wszystkie niezbędne artykuły, modląc się, by o niczym nie zapomnieć i niczego nie pogubić. Tylko po co? Można przecież zamówić wszystko – zarówno podręczniki, jak i wszystkie inne pomoce naukowe i przybory – w jednym miejscu, jakim jest księgarnia internetowa. Tak jest zdecydowanie łatwiej, zdecydowanie szybciej…

… i zdecydowanie taniej. Wbrew pozorom komfort dostawy wybranych książek, podręczników i innych artykułów pod same drzwi albo do wybranego przez nas punktu odbioru wcale nie jest drogi. Nierzadko bywa tak, że przy nieco większym zamówieniu dostawa jest wręcz zupełnie darmowa, a ceny w księgarni internetowej nawet o kilka, kilkanaście złotych niższe niż w salonie stacjonarnym.

Dziś nowe książki nie są już niedostępnym luksusem, stają się bowiem codziennym towarzyszem niejednego człowieka podróżującego do pracy, szkoły czy na wakacje. Łatwy dostęp do taniej literatury – także, a może zwłaszcza dzięki księgarniom internetowym – daje nadzieję, że po książki będą sięgać coraz częściej nie tylko ci, którzy i tak już czytają dużo, ale zwłaszcza ci, którzy dotychczas woleli spędzać wolny czas w inny sposób. Czytanie książek znowu stało się modne. Kto wie, może za kilka lat dogonimy Skandynawów, dla których codzienne spędzanie choćby chwili z książką jest czymś tak oczywistym, jak oddychanie?

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz