Materiał Partnera

Księga przychodów i rozchodów zasady prowadzenia

Księga przychodów i rozchodów zasady prowadzenia

Księga przychodów i rozchodów to najpopularniejsza w Polsce forma rozliczania się firm z urzędem skarbowym. To właśnie w niej zawarte są przychody oraz koszty związane z przedmiotem prowadzonej działalności. Wybierając tę formę, bezproblemowo rozliczysz się z urzędem skarbowym. Są pewne aspekty, które sprawiają, że lepiej do jej prowadzenia zatrudnić biuro rachunkowe. Dlaczego? Wynika to z zasad prowadzenia KPiR.

Ustawodawca określa wzór prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Na firmę nakłada obowiązek rzetelnego i niewadliwego prowadzenia ewidencji gospodarczej. Samodzielne prowadzenie księgowości przez przedsiębiorcę zabiera cenny czas potrzebny na inne działania, które mają przynosić firmie zyski – mówi  ekspert z Biura Rachunkowego Saldo.

Kto jest zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów służy uproszczonemu ewidencjonowaniu operacji gospodarczych. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych, jawnych i partnerskich rozliczających się na zasadach ogólnych lub liniowo. Przychody netto firmy nie mogą przekroczyć 2 mln euro za poprzedni rok po odliczeniu VAT-u. KPiR zakłada się 1 stycznia lub z dniem założenia działalności. Prowadzenie ksiąg pozwala łatwo rozliczyć się z fiskusem, samo w sobie wymaga jednak dużej wiedzy, czasu i zaangażowania. Księga przychodów i rozchodów musi być przechowywana w siedzibie firmy. Jeśli w zgłoszeniu do CiDG podasz informację o wybranym biurze rachunkowych, z których podjąłeś współpracę, wówczas księga może być przechowywana przez nie. Wybór odpowiedniego biura rachunkowego zdejmuje z Ciebie wielki ciężar odpowiedzialności za rzetelne i niewadliwe wypełnianie KPiR, abyś mógł skupić się na rozwijaniu swojego biznesu.

Jak rzetelnie prowadzić KPiR?

Wypełnianie księgi przychodów i rozchodów polega na uzupełnianiu danych dotyczących m.in.: opłaconych faktur, przychody ze sprzedaży, zakup towarów, wydatki związane z pozyskaniem materiałów, zatrudnienia pracowników, ewidencje zakupu waluty, wyposażenia, środków trwałych oraz przebiegu pojazdów i wiele innych. Na koniec miesiąca sumuje się poszczególne wartości i wylicza wysokość zobowiązania podatkowego. Urząd Skarbowy wymaga, aby księga była wypełniana przez podatnika każdego dnia. Wyjątek stanowi ewidencja prowadzona przez biuro rachunkowe, wówczas termin uzupełniania ksiąg wynosi do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jest to istotne w przypadku kontroli skarbowej. Ewidencja może być prowadzona tradycyjnie i elektronicznie, przy czym to ostatnie dopuszczone jest tylko przy użyciu specjalistycznego programu, który umożliwia sprawną kontrolę danych. Przykładem takiego oprogramowania jest Rachmistrz grupy Insert. Wybierając biuro rachunkowe, dowiedz się, czy korzysta z tego lub podobnego programu, inaczej może się okazać, że księgi są wypełniane niezgodnie z przepisami.   

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz